Press ESC to close

PMI Verisi Ne İfade Eder ?

Açılımı Purchasing Manager Index olarak karşımıza çıkan PMI, şirketler ile yapılan bir ankettir. Şirket’in bünyesinde yer alan satın alma yöneticileri ile anket yapılır ve buna PMI denilir. PMI Nedir sorusunun cevabı, bu şekildedir. Bunun yanında PMI verisi ve PMI endeksi olarak adlandırılan bir şey daha vardır. Bu da; yeni üretimler için atılan adımları ve eğilimleri ifade eder. Sanayi piyasasında yer alan ve pazarda söz konusu olan şirketlerin satış ve üretim dahil birçok aşamasında yer alan yöneticileri, bu süreci tamamen yönetir.

pmi-verisi-ne-ifade-eder
pmi-verisi

Bu Makalede Bulabilecekleriniz

PMI Verisi Ne İfade Eder ?

Teknolojinin gelişmesiyle birçok yatırım kanalı ve organı karşımıza çıkmıştır. Dünyanın her yerinden yatırım yapabilen yatırımcılar, PMI verilerine bakarak yatırım yapabilirler. Bu noktada PMI verisi oldukça büyük önem taşımaktadır. PMI verisi, şirketin sektörü ve koşullarını ifade ettiği için yatırım yaparken mutlaka değerlendirilmesi gereken bir veridir. PMI verisine göre, hisse senedi yatırımlarını çok daha kolay ilerletebilirsiniz.

PMI verisi, direkt olarak şirketlerden alınan veriler ile eş değer olduğu için oldukça güvenilir veridir. Bu noktada PMI verisi’nin eşik değeri de önem taşımaktadır. Her ekonomist, farklı değerleri ideal olarak kabul eder. Bazı ekonomistler 42 değerini uygun görmekte ve buna göre işlem yapmaktadır, diğer ekonomistler 50 değerini uygun görmekte ve bu sayı üzerinden işlem yapmaktadır. Buradan belirtilen değerlerin altında da eşik değeri olabilmektedir. Durum bu şekilde olursa ekonomik büyüme olarak değerlendirebilir. Veri’nin eşik değer ile eşit çıktığı durumlarda ise, önceki ay ile yeni ay arasında fark olmadığını anlamına gelir. Buradan anlaşılacağı üzere hem PMI hem de PMI verisi, ekonomi ile iç içedir. Bu anlamda özellikle PMI verisi, bilinmesi gereken bilgiler arasında yer almaktadır.

Bitcoin’in Vergisi var mı, öğrenmek için tıklayın; Bitcoin Vergisi Var Mı ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir