Press ESC to close

Post Cihazlarında Gün Sonu Nasıl Alınır?

Kredi kartlarının yaygınlaşmasıyla beraber işletmelerin çoğu kredi kartı ile ödeme almak zorunda kalmıştır. Buda işletmelerin kullanımına uygun basit ve kullanması kolay cihazların tasarlanmasına yol açmıştır. Bu sayede post cihazlarında gün sonu nasıl alınır? Sorusunun cevabı da oldukça basit olmuştur. Birkaç tuşa basıp menülerde gezerek gün sonu alma seçeneğini bulup, tıklayarak gün sonu alabilirsiniz.

Önceleri kredi kartı ödemelerinde kullanılan cihazlar oldukça kaba ve kullanması deneyim isterken, şimdilerde internet yoluyla bankaların serverlarına bağlanan ve oldukça basit tıklamayla ya da yönerge tuşlarıyla idare edilen pos cihazları icat edilmiştir. Ve teknolojinin gelişmesiyle bu cihazlar her geçen gün temassız ödeme gibi yeni ödeme seçeneklerine sahip olmaktadır.

Gün Sonu Seçeneği ile Yapılabilecekler

Gün sonu seçeneği o gün içinde yapılan işlemlerin raporu anlamına gelmektedir. Pos cihazlarının yani ödeme noktalarının gün içinde hangi işlemlerde kullanıldığının bilgisi gün sonu raporunda gözükmektedir. Bu sayede kolayca, yapılan kredi kartı işlemleri bir dosya altında birleştirilebilir ve gelir gider tabloları oluşturulabilir. Oluşturulan bu tablolar kâr zarar dengelerini gün gün izlemeye ay içinde kolayca satış stratejileri geliştirmeye yarayabilmektedir.

Pos cihazı üstünde herkese ayrı bir hesap verildiği taktirde hangi personelin hata yaptığı gün sonunda yapılan incelemelerde gözükeceğinden personel hatalarına hızla müdahale edilebilir. Eğer bu konuda yetkili birisi yoksa post cihazlarında gün sonu nasıl alınır bilmeyen personel eğitilmelidir. Bu sayede şirketlerin hatalardan dolayı zarar etmesinin önüne geçilebilir. Elbette ki gün sonunda post cihazlarından döküm alındıktan sonra kar ve zarar hesaplarının da yapılması şarttır! Bu da profesyonellerce yapılması gerekli olan bir çalışma olarak karşımıza çıkar!

Post Cihazlarında Gün Sonu Nasıl Alınır? Kar ve Zarar

Gün sonu Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gün sonu uygulaması şirketlerin muhasebesi için önemli olduğundan mümkünse şirketin muhasebecisi tarafından alınmalı ve saklanmalıdır. Bu sebeple gün sonu menüsüne giriş eğer şifre konulabiliyorsan diğer elemanların girememesi için şifrelenmelidir. Eğer gün sonu raporu üstünde düzenleme yapılmasına imkân veren bir pos cihazına sahipseniz personelin bu menüye erişimini engellemek elzem olmaktadır.

Gün sonu raporu veren bazı pos cihazları yeterli hafızası olmadığından dolayı saat gece yarısını geçtiği zaman günün içi bilgilerini silmektedir. Bu sebeple mutlaka mesai biter bitmez gün sonu raporu şirket muhasebecisi tarafından alınmalıdır. Post cihazlarında gün sonu nasıl alınır? Sorusunun cevabı artık çok basit olsa da işletmeler için bu kadar önemli olan raporun doğru kişiler tarafından alınması ve saklanılmasına özen gösterilmesi şarttır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir