Press ESC to close

SPK Lisansı Ne İşe Yarar?

SPK Lisansı Ne İşe Yarar?

Özellikle yatırım dünyasının içerisinde aktif bir şekilde var olmayı isteyenler açısından SPK lisansına sahip olmak beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir. Bu kapsamda SPK lisansı için talepte bulunanların; finans dünyasında profesyonel anlamda var olmak isteyenlerden oluştuğunu da ifade etmek mümkün olmaktadır. SPK lisansı alanlar için SPK Lisansı ne işe yarar? Sorusunun yanıtı oldukça önemlidir.

SPK lisans alan bireyler eğer finans işinde çalışıyorsa işlem yetkilerini artırabilir veya mevkilerini artırabilirler. Eğer başka bir alanda veya başka bir departmanda çalışıyorsa yine bu lisansı alarak banka ve borsa gibi ve bununla ilgili alanlarda çalışan tüm firmalar da görev yapabilirler. Örneğin halka arz yapan bir firmaya yatırımcı olabilmeniz için bu lisans sahip olmanız gerekmektedir. Çünkü banka yatırımcı diyen herkese hisselerini satmayacaktır.

SPK Lisanı Ne Anlama Gelir?

SPK Lisansı, yatırım ve finans işleri ile uğraşan bireylerin yükselmesi, alanında daha iyi ilerlemesi için alınan veya farklı bir işle uğraşıp aynı zamanda finans ve yatırımla ilgilenmek isteyen bir ailenin alabileceği ve kendilerini bu alanlarda geliştirebileceği lisans türüdür.

SPK Lisanı Ne İşe Yarar?

SPK lisansı alan bireyler yatırımcı olabilir personel olabilir alanda yönetici olabilir değerlendirme uzmanı kredi derecelendirme kurumsal yönetim derecelendirme uzmanı gibi işlerde çalışabilirler. Sermaye Piyasası Kurumu SPK lisansı ne işe yarar ve nedir sorusuna aslında cevabı kendi içinde veriyor. Sermaye piyasası ile ilgili herhangi bir işte çalışmak veya o işte çalışırken kendini yükseltmek amaçlı alınan bir lisanstır.

SPK Lisansı Nasıl Alınır?

SPK Lisansı ne işe yarar öğrendikten sonra bu lisansın nasıl alınacağı da öğrenilmelidir. Ve takip edilmelidir. SPK lisans alabilmek için istediğiniz düzeyde başvuru şartlarını sağlamış olmanız gerekmektedir. SPK lisansı alabilmek için öncelikle sınava girmelisiniz Ancak bu tek bir sınavdan değil bir sınavlar bütün olarak karşımıza çıkmaktadır. İstediğiniz düzeyde kendinizi geliştirebilmeniz için o alanlardaki sınava girmelisiniz. Böylece SPK Lisansı elde etmek konusunda önemli kazanımları da elde edebilirsiniz!

Elbette bu sınavlar için bir ön koşul gerekmektedir. Konut değerlendirme ve Düzey belirleme sınavları için bu koşul iki yıllık mezun olmakken diğer tüm bölümler için 4 yıllık lisans seviyesinde mezun olmak gerekmektedir. Bu önkoşullar sağlandıktan sonra istediğiniz alanda sınava girebilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Peki nasıl girilir bu sınavlara? Eskiden tüm sınavlar normal kağıt üzerinden oluyordu. Ancak şimdilerde e-SPK adı verilen bir sistemden sınava giriliyor. Ancak yine bazı sınavlar için normal kağıtlı sınavlar yapılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir