Press ESC to close

Borsada devre kesici nedir ? Bistech ne işe yarar?

Borsa üzerinden yatırım yapan kişilerin yaşadığı en büyük korkusu para kaybetme üzerinedir. Borsadaki dalgalanmalarının ani çıkış ve inişleri sebebiyle para kaybeden yatırımcılar gelen yeni sistemle birlikte çok daha rahat etmeye başlamışlardır. Peki Bistech ne işe yarar? Borsada devre kesici nedir?

İlk olarak 30 Kasım  2015 yılında uygulanmaya başlayan Bistech sistemi sayesinde OSDS yani otomatik seans durdurma sistemi kaldırılmıştır. Borsada devre kesici anlamına gelen Bistech sistemi gelmesiyle birlikte kurallarda bazı değişikliklere de yol açmıştır. Yatırımcıların lehine olan bu kurallar sayesinde yatırımcıların olası çoğu riskten korunması ve yaptığı işlemlerin daha güvenilir olmasını sağlamıştır. Bu faydalar sayesinde yatırımcılar işlemlerini daha güvenli hale getirmiş ve istediği kazançlara daha kolay ulaşabilmektedir.

Tüm yatırımcıların istediği en büyük şey tabiki de daha çok para kazanmaktır. Ellerindeki parayı kaybetme korkusu çoğu yatırımcının birikimlerini değerlendirmesi için olumsuzluklara yol açabiliyor. 2015 Kasım itibariyle gelen Bistech sistemi sayesinde yatırımcıların işlem yaptığı bu piyasada zararla karşılaşılmaması için birtakım ayarlamalar yapılmıştır. İşlemlerin daha güvenilir olmasını sağlayan devre kesiciler, yatırımcıların yaptığı yatırımlardaki olası riskleri minimuma indirirler. 2015 Kasım tarihinden itibaren gelen bu sistem sayesinde otomatik seans durdurma işlemleri kaldırılmış ve bu şekilde yatırımcıların risk seviyeleri azalmıştır. Bu uygulama sayesinde hem ülkeler hem de yatırımcıların ekonomileri artıya gitmektedir. Şimdi sizler için borsada devre kesici nedir, borsa kesici neden vardır, borsa kesici sistemi nasıl çalışır bunlar hakkında bilgiler verelim.

Bu Makalede Bulabilecekleriniz

BİSTECH Uygulaması

Borsa İstanbul ve Nasdaq borsasının işbirliği sonucu varılan anlaşmayla birlikte Bistech uygulaması kullanılmaya başlanmıştır. Tüm piyasaları sadece bir platform üzerinden hizmet vermesini sağlayan Bistech sistemiyle birlikte ülkemiz borasında da ufak tefek değişiklikler uygulanmıştır. Örneğin Bistech sisteminin getirdiği devre kesiciler, hisse senedi fiyatlarında oluşan ani yükseliş veya düşüşleri engellemek amacıyla kullanılan bir uygulamadır. Belirli bir süre, senedin fiyat değişiminin dengede kalabilmesi için sürekli şekilde işlemden çıkmasını sağlar. Bunu yapabilmek için ise fiyatların eşik değerini aşmış durumda olması şarttır. Böyle bir durum gerçekleştiği zaman ise devre kesici dediğimiz sistem devreye girer ve fiyatın geri çekilmesini durdurarak işlemlere devamlılığı sağlar.

Eşik değer ise Borsa İstanbul yetkilileri tarafından belirlenen bir kavramdır. Hisse senetlerindeki fiyatlarında yaşanan aşırı değişim sorununu çözebilmek için yapılan bir işlemdir. Olayları daha kolay kavrayabilmeniz için sizlere bir örnek sunalım. Diyelim ki bir hisse senedir bir süre için 5,34 TL üzerinden işlem görürken anlık değişim ile 4,79 TL’ye gerileyerek eşik değeri aşmış oluyor. Bu geri çekilme sürecinin devam etmemesi için de Bistech sisteminin getirdiği devre kesici uygulaması devreye giriyor ve evrağa gelen emirleri durduruyor. Kısa bir sürelik senet için alım ve satım işlemleri durduruluyor. Devre kesici sistemi sizin için çok karışık gelse de borsa piyasasının içine girdiğiniz zaman olayları tümüyle kavrayacak ve kolaylıkla çözebileceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir