Yanlış İBAN Numarasına Para Göndermek

Yanlış İBAN Numarasına Para Gönderirsek Ne Yapmalıyız?

Günümüz teknolojisi ile artık bankaya gitmemize gerek kalmamıştır. Bankaya gitmenin yerini internet, ATM veya mobil bankacılık almıştır. Yanlış İBAN numarasına para göndermek herkesin korkulu rüyasıdır. Maalesef günümüzde insanlar böyle durumlar ile karşılaşılmaktadır.

Yanlış İBAN numarasına para gönderilmesi geri dönüşlere bakıldığında elde edilen verilere göre en çok mobil veya internet bankacılığında görülmüştür. Bu hatalar genellikle transfer işlemlerinde eksik veya yanlış girilen bilgiler sonucunda farklı kişilere paralar transfer olmaktadır.

Peki yanlış İBAN numarasına para gönderilmesi geri dönüşü olamayan bir yol mu? Hayır tabi ki de. Eğer yanlış bir işlem yaptıysanız bankanın müşteri hizmetlerini aramalısınız ve yanlış İBAN numarasına para transferi olduğunu belirtmeniz gerekmektedir. Telefon kayıtlarından yanlış İBAN numarasına yatan kişi bilgilendiriliyor ve bankaya çağırılıyor.

Yanlış İBAN Numarasına Para Göndermek

Yanlış Hesaba Giden EFT Geri Nasıl Alınır?

Günümüzde oturduğumuz yerden para işlemleri yapmak artık çok kolay. Bankalar internet bankacılığı sayesinde bizlere kolay para transferini sunmaktadır. İnternet bankacılığı müşterilerine iki seçenek sunuyorlar. Bunlar EFT ve Havale olmak üzere internet bankacılığının esas işlemleridir. Yanlış İBAN numarasına para göndermek EFT işleminde karşılaşılan bir problemdir. Bu durumlarda öncelikle vakit kaybedilmeden müşteri hizmetleri aranmalı ve yanlışlığı bildirilmelidir. Eğer gönderen ve alıcı aynı banka ise; banka ile direkt iletişime geçilerek çözüme hızlıca kavuşulabilir. Ama kişiler farklı bankalarda ise yatırılan para için çağrı merkezi aranır para aktarılan yanlış hesabın bloke edilmesi istenir. Bu süreç hızlı bir şekilde uygulanmalıdır. Çünkü para aktarılan kişinin gönderilen tutardan yapmış olduğu harcamalar iade edilememektedir.

Karşı Taraf Parayı İade Etmek İstemiyorsa

Para transferi işlemleri sırasında kullanılan banka gişeleri, ATM, telefon ve internet bankacılığı gibi alternatif seçenekler arasında en çok hata internet bankacılığında yapılmaktadır. Unutulmamalıdır ki yanlış İBAN numarasına para göndermek bankalar tarafından veya çağrı merkezleri tarafından çözümü olan ve kişinin inisiyatifinde çözülebilecek bir sorundur.

Eğer karşı taraf para iadesine yanaşmıyor ve hiçbir şekilde uzlaşmaya yanaşmıyor ise o zaman hukuki yollardan çözüm aranacaktır. Bu durumda açılacak dava sonucu sebepsiz zenginleşme davasının karar aşamasında büyük ihtimalle parayı gönderen haklı bulunacaktır. Haklı bulunması durumunda para hem geri iade edilecek hem de tüm mahkeme masraflarını karşı taraf ödeyecektir. Eğer sorun bankadan kaynaklı ise bu sefer tüm mahkeme masraflarını banka ödemekte ve bu süreci de banka takip etmektedir.

Ekonomi Editörü

Vakıfbank Sim Kart Bloke Kaldırma

Previous article

Başkasının Hesabına ATM’den Para Yatırma

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

More in Ekonomi