Ülkeler, vatandaşlarının her zaman belirli bir yaşam standardının üzerinde hayat sürmelerini isterler. Bunun için de, gerekli olan bütün sosyal imkanların seferber edilmesi gerekecektir. Son yıllarda ülkelerin ekonomilerinde meydana gelen daralmalar, aslında asgari ücretle çalışan kişilerin durumunu bir kez daha önemli bir noktaya taşımaktadır. Asgari ücret uygulaması, aslında devletlerin ekonomik değerlere katkı sağlaması amacıyla başlamıştır. Makro ekonomik değerler, devletlerin ekonomilerinde güçlü ve etkili paylaşımlar yapar. Devletler de bu yüzden, ekonominin temellerinden gelen işsizlik problemini ortadan kaldırmaya çalışmaktadır. Asgari ücret uygulaması, işsizliğin azaltılmasındaki en önemli çalışmaların başında gelir. Bu sayede işi olmayan kişilerin, nitelik aranmadan kapitalist ekonomi düzenine girmesi sağlanacaktır. Sistemde işi var gözüken kişiler sayesinde, işsizlik oranında ciddi bir azalma görülecektir.

Amerika’da Asgari Ücret Uygulaması

Amerika’da hükümet, asgari ücret konusunda bir alt limit belirlemektedir. Çünkü işverenlerin çalışanlarına insan üstü şartlarda çalışmalarına engel olmak istemiştir. Asgari ücret uygulaması, Amerika’da farklı bir sistemde uygulanmaktadır. Özellikle son yıllarda saatlik şekilde uygulanan asgari ücretle beraber, aslında çalışanların hakları da bir nebze korunur hale gelmektedir. Amerika gibi güçlü bir ekonomide, asgari ücretle çalışan kişilerin haklarının korunması için saatlik bir alt limit ücret uygulamasına gidilmiştir. Böylece Amerika’daki bütün eyaletlerde bu alt limite uyulma zorunluluğu vardır. Saatlik uygulamanın üzerinde çalışan işçiler, 40 saatin üzerindeki mesai sistemlerinde iki kata yakın bir para kazanacaklardır.

Amerika’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Amerika, dünyanın en güçlü ekonomilerinden bir tanesi olduğunu asgari ücret uygulamalarında da göstermektedir. Özellikle belirlenen saatlik asgari ücret sayesinde, 7,25 dolarlık bir alt limit belirlenmiştir. Amerika’da eyaletler kendi içerisinde birçok farklı kural koyma yetkisine sahiptirler. Bu yüzden de eyaletlerin sosyal ve ekonomik durumu, asgari ücretin değişiklik göstermesinde etkili olacaktır. Asgari ücretin temel bazdan saatlik olarak verildiği eyaletlerin balında Georgia ve Alabama gibi seyrek nüfuslu eyaletler gelmektedir. Fakat Kaliforniya, New York, Arizona, Colorado gibi eyaletlerde verilen saatlik asgari ücret 10, hatta 11 doların üzerine çıkmaktadır. Çünkü bu eyaletlerin mali ve sosyal yapılarında büyük bir ilerleme gözükmektedir.

Bileşik Faiz Formülü

Previous article

Müteselsil Ne Demek?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.