Press ESC to close

Kore’de Asgari Ücret Ne Kadar? Kore Asgari Ücreti ve Masraflar

Güney Kore ekonomisi son yıların en çok gelişme gösteren ekonomilerinin başında geliyor. Son yıllarda teknoloji alanında atmış oldukları adımlarla üst segment ülkeler listesine adını yazdıran Güney Kore oldukça ilgi gören bir ülke. Güney Kore, teknolojisi, kültürü ve gelişmiş ekonomisiyle öne çıkıyor. Kore Savaşı sonrasında hızlı bir atak yapan Güney Kore, fakir ve gelişmekte olan ir ülke iken şu an zengin bir ülke konumuna gelmiştir. Halen gelişmekte olan ülkeler kategorisine değerlendirilmektedir. Ülke ekonomisi bu kadar iyiye giderken çalışanlar ne durumda diye bakmamak olmaz. Kore’de asgari ücret ne kadar? 2024 yılı için belirlenen asgari ücretle Korede yaşayabilmek mümkün mü? Korede ev kiraları, market alışverişi vb. giderler de göze alındığında Kore’de çalışanların maaşları yeterli mi? Tüm bu soruların ve Kore ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevaplarını bu içerikte bulacaksınız.

Güney Kore Asgari Ücret 2024

Güney Kore’de 2024 yılı itibariyle saatlik asgari ücret, 9,620 Güney Kore wonu (KRW) olarak belirlendi. Bu miktar, güncel döviz kuru ile hesaplandığında yaklaşık 7.20 Amerikan Dolarına denk gelmekte. Yani Kore’de asgari ücretle çalışan bir işçi saatlik olarak 7 doların üzerinde bir kazanç elde etmektedir. Kore’de çalışma saatleri oldukça değişkendir. Hem Türkiye’ye hem de Avrupa ülkelerine göre çok daha fazla çalışma saatleri olduğunu belirtmek gerekir. Tabi resmi olarak çalışma saatleri dışına çıkan saatlerde ekstra ücret ödemesi yapılmaktadır.

Son yıllarda tüm dünyada artan enflasyon Güney Kore’de can sıkıcı bir boyuta ulaşmamıştır. Bu nedenle de asgari ücret artışında çok önemli bir değişim yaşanmamıştır. Yani Türkiye’de her yıl %50 ye yakın maaş zamları gündem olduğu için Kore’de asgari ücrete yapılan zam komik kalabilir. Ancak burada enflasyon zaten düşük olduğu için ekstra zam ihtiyacı da doğmamaktadır.

Güney Kore’de asgari ücreti konuşurken burada asgari ücretle çalışan oranının da oldukça düşük olduğunu belirtmek gerekir. Yani bugün Türkiye’ye bakıldığında asgari ücretli çalışanların oranı %60’lara yaklaşıyor. Kore’de ise bu rakam çok daha düşüktür.

Güney Kore’de Ortalama Aylık Kazançlar 2024

Güney Kore asgari ücret, Korede ortalama maaşlar
Güney Kore asgari ücret, Korede ortalama maaşlar ne kadar? Asgari ücretle geçinilir mi?

Kore’de asgari ücret saatlik 7,20 dolar aylık asgari ücret ise yaklaşık 1,630 dolar olmaktadır. Ancak ülkede çalışma saatleri yüksek olduğundan genellikle asgari ücretli çalışan bir işçinin eline 2.000 dolar civarı bir para geçmektedir.

Kore’de ortalama maaşlar ise asgari ücretin üzerindedir. Ülke ortalaması baz alındığında 3.000-6000 Amerikan doları aralığında maaşların olduğu söylenebilir. Yani yüksek maaşların alındığı bir ülkedir. Ancak burada bir yanılgıya düşmeyi. Yani Kore’de yaşayıp para biriktirip Türkiye’de harcarım tarzı bir düşünce sizi yanıltacaktır. Çünkü ülkede yaşam masrafları oldukça fazladır.

Asgari Ücretle Yaşam: İmkansız mı?

Kore’de asgari ücretle yaşamak mümkün müdür diye bakıldığında açıkçası matematiksel olarak pek mümkün görünmediğini ifade etmek gerekir. Ancak tabi ki yaşam şartları kişiden kişiye ve bölgeden bölgeye değişebilir. Tek başına yaşayan bir birey çeşitli kısıtlamalar ile asgari ücretle yaşayabilir. Özellikle büyük şehirlerde, kira ve temel ihtiyaçlar nedeniyle maliyetler oldukça yüksektir. Ancak, planlı bir bütçe ve harcamaları kontrol altında tutarak ir yaşam sürdürülebilir. Yine ailede birden fazla asgari ücretle çalışan varsa bu şekilde daha kolay bir yaşam sürülebilir. 3 veya 4 kişilik bir ailenin tek bir asgari ücretle geçinme imkanı ise yok denecek kadar azdır.

Kore’de uzun çalışma saatleri olduğundan çoğu kişi zaten asgari ücretle bile çalışıyor olsa resmi asgari ücret rakamının üzerinde gelir elde etmektedir. Bu nedenle geçim kolaylaşabilir ancak uzayan çalışma saatleri insanlar için can sıkıcı olabilmektedir.

Güney Kore Kira Giderleri

Kore’de kira ücretleri, konum ve dairenin büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Özellikle Seul gibi büyük şehirlerde, merkezi konumlu bir dairenin aylık kira ücreti ortalama olarak 1,000,000 KRW ile 2,500,000 KRW arasında değişebilir. Yani 800 dolar altında kalacak bir yer bulmak pek mümkün olmayacaktır.

Eğer size ait bir studyo daireniz olsun isterseniz 800 doları gözden çıkarmalısınız. Başka bölgelerde ise bu tutar 600 dolar civarına inebilir. 1+1 veya 2+1 daire gibi seçenekleri tercih etmek isterseniz 1,250 doların üzerinde bir maliyet hesabı çıkma olasılığı yüksek olacaktır.

güney korede kiralar ve market fiyatları 2024
güney korede kiralar ve market fiyatları 2024

Kore’de Market Alışverişi 2024

Bir ülkede fiyatlar pahalımı ucuz mu diye bakmak için aslında en önemli göstergelerden bir tanesi de market alışverişidir. Bu yüzden Güney Kore pahalı mı, ucuz mu sorusunu cevaplandırmak için market fiyatlarına göz atmak faydalı olacaktır.

Bazı ürünlerin marketlerde fiyatları şu şekilde;

1kg çilek 300 tl

1 kg salata 120 TL

1 adet papaya 110 TL

1 adet kıvırcık 1,50 dolar

1 kg patates 4 dolar

15 adet yumurta 7 dolar

Market reyonlarında fiyatlar da 2024 itibariyle bu şekilde. Açıkçası Türkiye’de olduğu gibi bir yılda iki üç katına çıka ürünler pek yok. Bu nedene 2025 yılında ve hatta 2026 yılında da benzer fiyatların olacağını düşünüyoruz. Tabii ki dolar bazlı olarak. Yoksa TL’nin dolar karşısındaki değer kaybı göze alındığında, TL insinden bakarsanız bu ürünlerin fiyatlarını bir sonraki sene yine iki katına çıkmış olarak görebilirsiniz.

Güney Kore Ekonomik Göstergeleri

Güney Kore’de ekonomik gidişatı izlemek için verilere bakmak gerekir.  Kore Merkez Bankası, ülkenin para politikalarını yönlendiren bir kurumdur. Tıpkı TCMB gibi faiz kararlarını vb. para politikası kararlarını vermektedir.

Dünyanın en büyük 11. ekonomisi olan Güney Kore’de enflasyon yıllık %3 civarında seyretmektedir.

Kore’de işsizlik oranı %3,30 seviyesindedir. İşgücüne katılım oranı ise %64 civarındadır. Kore’de hem erkeklerin hem de kadınların emekli olma yaşları 60’dır. Ülkede genç işsizlik oranı ise %5 civarındadır. Yani Türkiye’ye ve diğer gelişmekte olan ülkelere göre işsizliğin oldukça düşük olduğunu söyleyebiliriz.

Güney Kore’de son yıllarda kripto para yatırımcısında ciddi oranda bir artı yaşanmıştır. Yine borsa yatırımcı sayısı da pandemiden sonra ciddi anlamda yükselmiştir.

Korelilerin Türklere Yaklaşımı: Kültürel Bir Perspektif

Kore savaşında Türkiye Güney Kore’nin yanında yer almıştır. Bu nedenle Güney Kore’de Türkiye kardeş ülkelerden biri olarak bilinir. Korelilerin Türklere yaklaşımı genellikle sıcak ve saygılıdır. Misafirperverlikleri, kültürel etkileşimlere açıklıkları ve öğrenmeye duydukları merak, Korelilerin Türk ziyaretçilere samimi bir karşılama sunmasını sağlar.

Kültürel olarak Türkiye ve Kore birbirlerine çok benzer özelliklere sahip değildir. Buna karşın iki ülke arasında oldukça pozitif ilişkiler mevcuttur. Ülkemizde de Korelilere genellikle olumlu yaklaşılmaktadır.

Kore’de asgari ücretle yaşamak, doğru planlama ve bütçe yönetimi ile mümkündür. Kira, market alışverişi gibi giderlerle başa çıkmak için ise bireylerin kendi harcama alışkanlıklarını gözden geçirmeleri önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir