Press ESC to close

Bosna Hersek Asgari Ücret, İş ve Yaşam Masrafları   

Bosna Hersek birçok dil, din ve kültürün bulunduğu savaş izlerini hala üzerinden atamayan, küçük ve yoksul fakat kültür bakımından da bir o kadar zengin, kozmopolitik bir ülke olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkenin kültürel açıdan sahip olduğu zenginliğin temelinde ise Slav kültürünün yanı sıra hem doğu hem de batı kültürlerinin aynı anda görülmesi gibi sebepler yatmaktadır. Ülkenin Bosna adı verilen kısmı kuzeyde yer almakta iken Hersek ise ülkenin güney kısmını oluşturmaktadır.

Bosna Hersek maaşları konusu ülkemizde gerek Bosna Hersek’te okumak isteyen öğrenciler gerekse çalışmak isteyen kişiler tarafından araştırılmaktadır. Adriyatik denizine kıyısı bulunan ve başkenti Saraybosna olan Bosna Hersek’te ana para birimi olarak Bosna Hersek Markı kullanılmaktadır. Ülkenin ana para biriminin dolar karşısında değeri ise yaklaşık olarak 0.55’tir. Yani, 1 Bosna Hersek Markı, 0.55 dolara tekabül etmektedir.

Bosna Hersek yaşam şartları konusuna yakından baktığımızda ise ülkenin ekonomik durumunun ne iyi ne de kötü olarak nitelendirilebileceğini görmekteyiz.

Bosna Hersek’te Asgari Ücret Ne Kadar?

Bosna Hersek’in asgari ücretine baktığımızda dalgalı bir seyir içerisinde olduğunu görmekteyiz fakat yıl bazında ele aldığımız takdirde asgari ücretin 1.356 Bosna Hersek Markı olduğu görülüyor. Peki, bu asgari ücret Bosna Hersek’te yaşayabilmek için yeterli bir miktar mı?

Bosna Hersek’te Asgari Ücretle Geçinmek Mümkün mü?

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki birçok işte ekstralar gibi ödemelerle birlikte asgari ücretten bir nebze de olsa daha yüksek miktarlar kazanmak mümkündür. Örneğin, şehir merkezine kısmen uzak bir konumda bulunan ve tek yatak odalı bir dairenin aylık kira bedeli 150 mark ile 350 mark arasında değişmektedir. Eğer şehir merkezinde yer alan bir evde oturmak istiyorsanız kira olarak ödemeniz gereken bedel artmaktadır. Şehir merkezinde yer alan evlerin kirası 200 mark ile 500 mark arasında farklılık göstermektedir.

Bosna Hersek asgari ücret ile geçinilip geçinilemeyeceği sorusunun cevabını tam olarak verebilmek için birazda market fiyatlarını ele alalım. Market reyonlarında yine makul fiyatların yer aldığını söylemek mümkün. 1 litre sütün 1.40 mark, 1 kilo peynirin 10 mark ve 500 gram ekmeğin 1 mark gibi bir fiyat etiketine sahip olduğunu görüyoruz. Tabii unutmadan belirtmek gerekiyor ki bu değerler ortalama olarak ele alınmış değerlerdir. Marketlerde daha yüksek ya da daha düşük fiyatlarla karşılaşılması mümkündür. Ayrıca sigara ve alkol gibi ürünlerde ülkemize göre daha uygun fiyatlarla satışa sunuluyor.

Bosna Hersek yaşam giderleri de göz önünde bulundurularak asgari ücreti değerlendirirsek asgari ücretin makul bir seviyede olduğunu, temel ihtiyaçların karşılanması ve daha fazlası için gayet yeterli olduğunu görüyoruz. Ayrıca Bosna Hersek’te iş hayatı ülkemize kıyasla oldukça ağır. İnsanlar çok fazla çalışmıyor ve işlerini de oldukça ağır yapıyorlar. Fakat yapılan işler eksiksiz ve kaliteli bir şekilde tamamlanmaktadır.

Kısacası, Bosna Hersek’teki asgari ücret 1356 marktan oluşmaktadır ve günlük yaşam giderleri ele alındığı takdirde gayet yeterli bir ücrettir. Bir önceki konuda Ermenistan’da asgari ücreti işledik. Dilerseniz o konuya da bakabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir