Press ESC to close

Arjantin’de Asgari Ücret, İş Fırsatları ve Masraflar

Türk vatandaşlarının neredeyse hiç olmadığı ülkelerden birisi de Arjantin’dir. Arjantin, bizim coğrafyamıza çok uzak olduğu için buralara giden pek fazla Türk olmamıştır fakat yine de Arjantin’de asgari ücret ne kadar sorusu sorulmaktadır. Bu yazımızda hem ülkeden hem de ödenen asgari ücretten bahsediyor olacağız.

Arjantin’de Asgari Ücret

Arjantin’de aylık olarak ödenen asgari ücret 18.000 Arjantin Peso’su civarındadır. Ekonomik olarak iyi bir konumda olan ülke, asgari ücretin yeterli olduğu ülkeler arasında yer almaktadır. Çoğu sektörde asgari ücretin üstünde maaş verilmektedir. En çok iş fırsatı, tarım ve sanayi sektöründe bulunmaktadır. Başkent Buenos Aires, en çok iş fırsatının bulunduğu şehirdir. Bu şehirde her sektörden iş bulabilmeniz mümkündür.

arjantin'de yaşamak
arjantin’de yaşamak

Arjantin’de İş Fırsatları ve Masraflar

Vasıfsız bir kişiyseniz, tarım veya sanayi sektörlerinde işçi olarak çalışabiliriz. Burada çalışmak için mutlaka yabancı dil öğrenmeniz gerekmektedir, aksi takdirde iş bulmanız imkansız olacaktır. Üniversite mezunuysanız ve dil biliyorsanız, asgari ücretin 3 katına kadar maaş alma fırsatınız bulunmaktadır. Özellikle ziraat mühendisleri, bu ülkede çok iyi maaş ödemeleri almaktadırlar.

Bunların yanında kendi işinizi kurarak kazanç sağlayabilirsiniz. Türk kültüründen uzak olan bu ülkede, Türk kültürünü tanıtacak restoran veya giyim dükkanı açabilirsiniz. Kaliteli iş yaparsanız, mutlaka gelir elde edebilirsiniz. Özellikle Türk yemekleri satabileceğiniz bir dükkan, çok yüksek kazançlar sağlamanızın yolu olabilir.

İş fırsatları ve asgari ücretten sonra masraflar da merak edilmektedir. Turistik bölgelerde yaşamak, pahalı olabilmektedir. Ayrıca merkezi konumda olan yerlerde daire kiralamakta masraflı olmaktadır. Büyük ve turistik şehirler dışında daha sakin yerlerde yaşamak isterseniz, alacağınız maaş size yetecektir. Maaşınızdan para kalacağı için sosyal aktivitelere bile rahatlıkla para harcayabileceksiniz. Örneğin; başkent Buenos Aires’de merkezi konumda bir dairenin fiyatı aylık olarak 200 dolara kadar yaklaşmaktadır fakat daha küçük şehirlerde bu miktar 50 dolara kadar düşmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir