Press ESC to close

Azerbaycan’da Asgari Ücret Ne Kadar ? Azerbeycan Güncel Asgari Ücreti

Azerbaycan, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından kendini her alanda geliştirmeye başlamış ülkelerden biri. Bu gelişmelerin başında ticaret gelmektedir. Türkiye ile hem dil hem de kültür açısından birçok ortak noktaya sahip olması nedeniyle ülkeye yapılacak olan yatırımlarının birçoğunu Türk firmaları tarafından üstlenilmiş durumda.

Azerbaycan’da Asgari Ücret

Azerbaycan’da faaliyet gösteren Türk firmalarının çoğu inşaat ve hizmet sektöründe faaliyet göstermektedir. Bu nedenle her yıl Azerbaycan’a çalışmak için yüzlerce Türk vatandaşı başvuruda bulunuyor.

[ilgiliicerik icerik_id=”1236″]

Ülke Hazar Denizi’ne komşu olduğu için en büyük geçim kaynağı petrol ve petrol ürünleridir. Bu açıdan bakıldığında ülkenin ekonomisi enerji sektörü kaynaklıdır diyebiliriz. Ülkede yaşam standartları Türkiye ile benzerlik göstermekte ve hatta asgari ücret ödemeleri bile aynı oranlarda olmaktadır.

Azerbaycan Asgari Ücreti Ne Kadar?

Azerbaycan asgari ücret 2020 yılı rakamları şu an için açıklanmış değil. Ancak 2018 yılı içinde ödenen asgari ücrete baktığımızda yaklaşık 2 bin TL civarında olduğunu görürüz. Türkiye’de asgari ücret 2,020 TL olarak açıklandı. Azerbaycan’da da şuan için benzer bir asgari ücret uygulanmaktadır ancak Azerbaycan’da Türkiye’ye göre hayatın daha ucuz olduğunu söyleyebiliriz.

[ilgiliicerik icerik_id=”1252″]

Azerbaycan’ın resmi para birimi “Manat”tır. Türk lirası ile karşılaştırdığımızda 1 Manat 3.65 TL. ye denk geliyor. Yani ülkenin para birimi Türk lirasına oranla oldukça değerli. Kardeş ülke olarak kabul ettiğimiz Azerbaycan’da yaşam şartları Türkiye ile büyük benzerlikler göstermekte. Örneğin ülkenin en büyük ve en ünlü şehri olan Bakü, İstanbul’dan daha ucuz. Ancak diğer şehirleri ülkemizdeki şehirlerle aynı şartları taşıyor denilebilir.

Azerbaycan’da en son ödenen brüt asgari ücret miktarı 541 Manattır. Euro olarak baz alındığında 272.12 Euro’ya denk gelmekte. Azerbaycan asgari ücretini Türk lirası olarak hesaplarsak 2 bin 47 liraya tekabül etmektedir. Bu da ülkemizde ödenen brüt asgari ücretle hemen hemen aynıdır.

Azerbaycan’da iş imkânları açısından sadece iki şehri ön plana çıkar. Bu şehirler Bakü ve Gence illeridir. Bu şehirler dışında kalan diğer Azerbaycan şehirlerinde iş imkânları oldukça kısıtlıdır.  Buna rağmen ülkenin en büyük avantajlarından biri petrol ve doğalgaz fiyatlarının çok ucuz olması. Dolayısıyla yaşam orada yaşayanlar için kısmen de olsa biraz kolaylaşıyor denilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir