Bahreyn’de Asgari Ücret, İş Fırsatları ve Masraflar

bahreyn'de asgari ücret

bahreyn'de asgari ücret

Bahreyn, son zamanlarda Türk’lerin oldukça fazla göç ettiği ülkeler arasında yer almaktadır. Özellikle Türk inşaat firmalarının yatırımları ile sektör genişlemiş ve iş imkanları artmıştır. Bu yazımızda Bahreyn’de asgari ücret ne kadar sorusuna yanıt bulabilecek ve Bahreyn’de iş fırsatları nelerdir bunları öğreneceksiniz.

Bu Makalede Bulabilecekleriniz

Bahreyn’de Asgari Ücret

Bahreyn’de sabit bir asgari ücret uygulaması yoktur, eğitim seviyesine göre asgari ücret ödenmektedir. Örnek verecek olursak; eğitim almamış kişiler 800 Dolar, üniversite mezunu kişiler ise 1500 Dolar civarında asgari ücret almaktadır. Bu ödemeler dolar olarak değil, Bahreyn Dinarı olarak ödenmektedir.

Bahreyn’de inşaat mühendisi, doktor ve bunun gibi mesleklerin maaşları merak edilmektedir fakat bu mesleklerin maaşları hakkında net bir sayı vermek mümkün değildir. Hangi okuldan mezun olduğunuza, iş tecrübelerinize ve bildiğiniz dillere göre alacağınız maaş değişmektedir.

bahreyn'de iş fırsatları
bahreyn’de iş fırsatları

Bahreyn’de İş Fırsatları

Bahreyn’e çalışmak için giden eğitimsiz kişiler, genellik inşaat sektöründe işçi olarak çalışmaktadırlar. Yabancı kişilerin girecekleri firma tarafından konaklama, yemek, ulaşım ve benzeri masrafları karşılanmaktadır. Bu masraflar karşılandığı için düşük ücretler ödenmektedir, bu şekilde çalışan bir işçi ortalama 500 dolar alabilmektedir.

Bahreyn’in başkenti Manama’da yüksek maaşlar ödendiği bilinmektedir. En gelişmiş şehirlerden biri olduğu ve başkent olduğu için hem iş fırsatları daha fazladır hem de ödenen ücret biraz daha yüksektir. Bu sebeple birçok kişi, başkent Manama’da yaşamayı ve çalışmayı tercih etmektedir.

Bahreyn’de masrafınız az olur diyebiliriz. Market alışverişlerinde genel olarak euro veya dolar hakim olduğu için maaş olarak Bahreyn Dinarı alıyorsanız, sıkıntı yaşayabilirsiniz. Dolar olarak maaş alıyorsanız, daha rahat alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca firmalar ve devlet tarafından sağlık sigortası, okul ödeneği gibi kolaylık sağlanmaktadır. Merkezi bir konumda ev kiralamak isterseniz ortalama olarak ödeyeceğiniz miktar 900 Euro civarında olacaktır, daha küçük şehirlerde bu miktar azalmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir