Press ESC to close

Ermenistan’da Asgari Ücret Ne Kadar ve Yaşam Şartları Nasıl?

Ermenistan’da asgari ücret ne kadar sorusu günümüzde oldukça sık bir şekilde sorulan bir soru halini almıştır. Bu soruya cevap verebilmek için Ermenistan ekonomisine yakından baktığımız takdirde durumun pek iç açıcı olmadığını görmekteyiz. Ekonomik açıdan oldukça zor günlerden geçmekte olan Ermenistan’da insanların hayat standartlarının da ciddi derecede düşük olduğunu görmekteyiz. Yoksulluk oranı yaklaşık olarak %30’lu seviyelerde iken işsizlik oranının da %17,7 gibi oldukça yüksek bir oran olduğunu görmekteyiz.

Ermenistan’ın resmi para birimi Ermenistan Dramı olarak geçiyor. Ermenistan’ın para birimi olan dramı diğer para birimleri ile kıyasladığımızda ise Ermenistan dramının oldukça değersiz bir halde olduğunu görmekteyiz. 1 Euro yaklaşık olarak 590 Ermenistan dramına denk iken 1 Amerikan dolarının değeri 500 Ermenistan dramına denktir. Bu sebepleri göz önünde bulundurduğumuz zaman Ermenistan ekonomik durumu hakkında çok iyimser konuşmak ise pek mümkün olmuyor.

Ermenistan Asgari Ücret Ne Kadar?

Ermenistan asgari ücret miktarı 55.500 Ermenistan Dramı olarak karşımıza çıkıyor. Bu değeri dünyanın önde gelen para birimleri arasında yer almakta olan Amerikan doları ile kıyasladığımızda yaklaşık olarak 110 dolarlık bir meblağa karşılık geldiğini görmekteyiz. Bu da dünya standartları göz önünde bulundurulduğu takdirde Ermenistan’ın para birimi olan Ermenistan dramının pek de değerli bir para birimi olmadığını gözler önüne seren bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Asıl sorulması gereken, önemli soruya gelelim. Ermenistan’da asgari ücret alarak geçinmek mümkün mü? Bu asgari ücret seviyesi ile neler yapılabilmektedir?

Ermenistan Yaşam Şartları

Ermenistan hayat şartları konusunu ele alırsak, hayat şartları Ermenistan’da her geçen gün daha da ağırlaşıyor. Ermenistan’da şehre yakın bir konumda yer alan, tek yatak odalı bir evin kira bedelinin 80.000 bin Ermenistan dramı ile 180.000 Ermenistan dramı arasında farklılık göstermekte olduğunu görüyoruz.

Kiraların asgari ücretten bir hayli yüksek olmasının sebebi ise ülkenin içinde bulunduğu ekonomik bunalım olarak gösteriliyor. Bu nedenle birçok çalışan asgari ücrete kıyasla daha yüksek paralar kazanıyor fakat bu gene de pek yeterli olmuyor.

Ermenistan’da hayat şartlarının daha iyi anlaşılabilmesi için bakılması gereken şeylerden birisi de market fiyatları. Fakat orada da durumun pek iç açıcı olmadığını görüyoruz. 1 litre süt için ödemeniz gereken miktar yaklaşık 400 Ermenistan dramıyken, 500 gram ekmek 230 Ermenistan dramı ve 12’li paket halinde satılan yumurtaların fiyatı ise 750 Ermenistan dramına kadar uzanıyor. Ayrıca bu fiyatlarda yükselişin yıllardan beri sürdüğünü de belirtmekte fayda var.

Marketlerde yer alan bu etiket fiyatlarına baktığımızda Ermenistan’da ekonomik açıdan ayakta kalabilmek bir hayli zor ve fiyatlar ile asgari ücret arasında ciddi bir orantısızlık bulunuyor.

Kısacası, Ermenistan asgari ücreti pek yeterli seviyelerde değil ve Ermenistan’da verilen asgari ücretle yaşam sürmek oldukça zorlayıcı bir durum ve her geçen gün daha da zorlaşmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir