Brezilya’da Asgari Ücret
Brezilya’da Asgari Ücret

Brezilya’da çalışan çok az Türk vardır. Bu ülkede Türkler, genellike bilişim ve işçi sektöründe çalışmaktadır. Yine de merak edenler için Brezilya’da asgari ücret ne kadar sorusuna cevap vereceğiz ve sizler için iş fırsatlarından bahsedeceğiz.

Brezilya’da Asgari Ücret

2019 yılının başında yeni başkanın ülkenin başına gelmesiyle asgari ücret, 998 Brezilya Reali olmuştur. Son zamanlarda ülkelerde görülen bir durum burada da hakim olmuş halde, fakir olan kişi çok fakir, zengin olan kişi çok zengin durumda. Arada bulunan farklar, dengelenebilmiş değil. Brezilya’nın başkenti Brasília’da iş fırsatları fazladır fakat en çok iş Sao Paulo’da bulunmaktadır, ayrıca en büyük şehir de Sao Paulo’dur. Burada bulunan Türkler, genellike işçi olarak veya turizm sektöründe çalışmaktadır. Yılın her ayı genellikle çok sıcak olan bu ülkede, turizm işleri oldukça yaygındır.

brezilya'da çalışmak

brezilya’da çalışmak

Brezilya’da İş Fırsatları ve Masraflar

Göçmen olarak giden kişiler, genellikle esnaflık yaparlar. Bu ülkede turizm sektörü gelişmiş durumdadır, birçok turist her yıl ziyaret için ülkeye gelmektedir ve bu sebeple turizm alanında birçok iş bulunmaktadır. Yapılan işler için genellik asgari ücret ödenmektedir, asgari ücretin üzerinde maaş almak zordur diyebiliriz. En yüksek maaş bilişim sektöründe verilmektedir, bu alanda çalışanlara ortalama 2500 Brezilya Reali maaş ödenmektedir.

Brezilya’da masraflar fazla değildir diyebiliriz. Masraflar yaşanılan şehire ve bölgeye göre değişmektedir. Zengin ve fakir arasında uçurum bulunan ülkede, ortalama bir bölgede temiz bir daire için 500 – 600 Brezilya Reali civarında fiyat biçilmektedir. Market alışverişlerinizi yine bölgenize bağlı olarak aylık 300 Brezilya Reali civarında halledebilirsiniz. Eğlenmek için gideceğiniz mekanlar pahalı olabilir, neredeyse her bölge turistik olarak geçtiği için fiyatlar yüksek olabilmektedir. Genel olarak asgari ücretin biraz üzerinde bir maaş ile çok büyük büyük olmayan bir şehirde geçinebilirsiniz.

Romanya’da Asgari Ücret, İş Fırsatları ve Masraflar

Previous article

Bulgaristan’da Asgari Ücret, İş Fırsatları ve Masraflar

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.