Bulgaristan’da Asgari Ücret
Bulgaristan’da Asgari Ücret ne kadar

Bulgaristan Türkiye’ye yakın olduğu için birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Fakat bu kişiler, Bulgaristan’a gitmeden önce yapabilecekleri işleri araştırma aşamasına girmektedirler. Bu nokta da Bulgaristan’da asgari ücret ne kadar sorusu sorulmak ve iş fırsatları merak edilmektedir. Bu yazımızda her iki konuda da sizleri bilgilendireceğiz.

Bulgaristan’da Asgari Ücret

Bulgraistan’da ödenen asgari ücret Temmuz 2019 itibariyle 286,33 Euro olarak belirlenmiştir. Bu miktar, 558 Bulgar Levası yapmaktadır. Asgari ücret, yaşamı devam ettirebilmek için çok yetersiz kalmaktadır. Bulgaristan hükümeti, asgari ücrete her yıl çok düşük miktarlarda zam yapmaktadır. Çoğu sektörde asgari ücretin üzerinde maaş verildiği bilinmektedir. Kişinin kendini geliştirmesine bağlı olarak maaşı yükselebilmektedir fakat alternatif olarak değerlendirilebilecek bir ülke değildir.

bulgaristan'da çalışmak

bulgaristan’da çalışmak

Bulgaristan’da İş Fırsatları ve Masraflar

Dünyanın her yerinde olduğu gibi burada da Türk inşaat firmaları bulunmaktadır. İş olarak hem bu firmaları tercih edebilirsiniz hem de üniversite mezunuysanız ve dil biliyorsanız başka meslekleri seçebilirsiniz. Bu firmalar işçi olarak çalışabileceğiniz gibi eğer bir inşaat mühendisiyseniz, mühendis olarakta iş bulabilirsiniz. Bunların yanında yatırım yapmak için uygun bir ülkedir, henüz gelişme aşamasında olduğu için yeni girişimler için uygundur. Başkent Soyfa hem diğer şehirlere göre daha pahalıdır hem de iş fırsatlarının daha fazla olduğu bir şehirdir. Asgari ücretten yüksek maaş verildiği için şehir merkezinde tek başınıza yaşabilirsiniz. Ortalama olarak bir işçi 1000 Leva civarında maaş almaktadır. İnşaat sektöründe bu maaş 700 Leva’dan başlamaktadır.

Masraflardan bahsedecek olursak, Sofya’nın şehir merkezinde orta düzeyde bir daire 500 Bulgar Levası civarındadır. Aylık ulaşım masrafları 100 Leva, mutfak masrafları 300 ile 400 Leva arasında tutmaktadır. Eğitim masrafları çok yüksek değildir, vergiler ise orta karar denilecek civardadır.

Brezilya’da Asgari Ücret, İş Fırsatları ve Masraflar

Previous article

Avustralya’da Asgari Ücret, İş Fırsatları ve Masraflar

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.