Press ESC to close

Seçim Sonrası İlk Dolar Yorumları

2018 yılının merakla beklenen erken seçim sonuçları geride kaldı ve sürpriz bir şekilde ilk turda seçimler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın galibiyeti ile sonuçlandı. Sürpriz bir şekilde diyoruz çünkü bir çok anket firması seçimlerin ikinci tura kalacağını göstermekteydi. Ancak seçmenlerin özellikle Cumhurbaşkanlığı seçiminde yoğun teveccüh gösterdiği Erdoğan %52 üzerinde gerçekleşen oy oranı ile yenilmezlik ünvanını korumuş oldu. Durum böyle olunca ekonomideki kötü gidişat artık duracak mı, seçim belirsizliği sona erdi ama bundan sonra dolar ne olacak, ekonomideki ilerleyiş nasıl olacak soruları sorulmaya başladı ve seçim sonrası yapılan dolar yorumları içerisindeki değişikliklerde yatırımcılar tarafından merak edilmeye başladı. Bugün hemen seçim sonuçlarının akabinde paylaşılan dolar yorumları bize neler söylüyor, 2018 yılının kalan kısmında dolar kurundaki beklentileri neler, seçim belirsizliği son buldu ama bundan sonra dolar düşer mi, dolar ne olur sorularının cevaplarını bu makalemiz içerisinde cevaplamaya çalıştık.

dolar yorumları, dolar tl kuru beklentileri, seçim sonrası dolar ne olur

Seçimlerin ilk turda sona ermesi ve mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kazanması ile birlikte öncelikle seçim belirsizliği sona ermiş oldu ve istikrarın devamı olarak algılanan bu seçim sonucunun dolar ve ekonomiye nasıl etkisi olacak sorusunun cevabı ise bundan sonra yeni kurulacak olan kabinenin ekonomiye ilişkin açıklamaları ve Erdoğan’ın özellikle faiz oranlarına yönelik açıklamaları ön planda olacak gibi duruyor.

Sabah saatlerinde Morgan Stanley’de bundan sonraki süreçte doların yönü ve ekonomik gidişata ilişkin öngörüler için yeni kabinenin belli olmasına ihtiyacımız var şeklinde açıklamaları yeni belirlenecek olan ekonomi kabinesinin önemini vurguluyor. Her ne kadar seçim belirsizliği bitmiş olsa dahi ekonomide izlenecek politikaların hala belirsizliğini koruyor oluşu ekonomideki ve Türk Lirasındaki toparlanmayı bir nebze olsun baskılıyor gibi duruyor.

Sabah saatlerinde Borsa İstanbul açılışı ile birlikte 99,400 seviyesine kadar olan yükseliş buradan gerçekleşen sert satışlar sonrası neredeyse 97 bin seviyesine kadar Bist100 de gerileme yaşanmasını sağladı. Dolar tl paritesi en düşük 4,534 seviyesine kadar düşmüşken an itibari ile 4,58 seviyesi üzerinde fiyatlamalarını sürdürüyor. Her ne kadar bazı belirsizlikler olsa da seçim belirsizliğinin son bulması nedeni ile piyasa oyuncuları ve fon yöneticileri dolarda kısa vadede bir yükseliş dalgası beklememekte. Ancak düşüşlerinde çok fazla derinleşmesi ve kalıcı olmasının beklenmediğini dolar yorumları içerisinde vurguluyorlar. Özellikle 4,40 seviyesi altına doğru yaşanabilecek düşüşlerin alım fırsatı olabileceğini dolar yorumları içerisinde vurgulayan analistler mevcut. Bu nedenle dolar tarafında yaşanacak geri çekilmelerin alım fırsatı olarak yabancı yatırımcılar tarafından değerlendirilebilme ihtimalinin bulunduğunu unutmamalıyız. Özellikle fedin yıl içerisinde yani 2018 in kalan kısmı içerisinde 2 faiz arttırımı daha yapmasını beklediğimizde dolarda kalıcı düşüşlerin çok da olası olmadığı öngörülebilmekte gibi durmaktadır.

Seçim sonrası yapılan dolar analizleri içerisinde bazı analistler dolar tl de ilk destek noktasının 4,50 seviyeleri olduğunu ilk direnç noktası ise 4,65 seviyeleri olduğunu vurgulamaktalar. Yukarı yönlü hareketlerde özellikle direnç noktası olarak 4,72 seviyesinin daha kuvvetli bir direnç bölgesi olduğu vurgulanmakta. Nitekim bugün ki dolar grafiğini açıp baktığımızda da bu bölgelerin önemini algılayabiliyoruz.

25.06.2018 tarihli dolar grafiği

Bundan sonraki süreçte dolar düşecek mi yoksa yükselecek mi sorusunun cevabına en büyük katkıyı yeni ekonomi kabinesi ve yeni ekonomi politikaları belirleyecek diyebiliriz. Tabi yurtdışı piyasalarda yaşanan dolara olan talebin devam etmesi ve Fed’in faiz arttırımlarını sürdürmesi de Türk Lirası için kısmen negatif duruşu korumakta olduğunu ancak son dönemde Türkiye’nin diğer piyasalardan negatif ayrıştığını düşünürsek daha çok içerideki olayların fiyatlamaları etkileyeceğini de vurgulamak yanlış olmayacaktır diye düşünüyoruz.

Bu Makalede Bulabilecekleriniz

Güncel Dolar Yorumu 29.06.2018

Dolar tl paritesinde seçim sonrası ilk tepkiler olumlu olmuş ve 4,535 seviyesine kadar bir geri çekilme yaşanmıştı ancak buradan gelen alımlarla birlikte yeniden 4,72 seviyesine kadar yükselişler yaşandığını gördük ki. Paylaşmış olduğumuz dolar grafiği üzerinde de direnç bölgemiz olarak 4,724 seviyesini belirlemiştik. Nokta atışı olarak gerçekleşen dolar analizimiz sonrasında bu bölgeden gerçekleşen satış hareketi Avrupa’dan gelen olumlu mesajlar ve yurt içi siyasetin yumuşaması ile birlikte bugün etkisini daha da fazla hissettirmeye başladı ve dolar 4,560 seviyesinin altına kadar geldi.

günlük dolar tl grafiği analizi ve dolar yorumları 29.06.2018

Usdtry paritesinde günlük grafikleri açıp incelediğimizde 4,686 tl seviyesinin direnç noktası olduğunu düşüşlerin ise 4,52 seviyesine kadar devamının gelebileceğini görüntülüyoruz. Düşüşlerin derinleşmesi halinde ise 4,456 seviyelerine kadar bir geri çekilme yaşanması olası olabilir gibi duruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir