Press ESC to close

Fed Faiz İndirirse Altın Fiyatları Ne Olur ? Altın Fiyatı Yorumları

Fed faiz indirirse altın fiyatları ne olur ? Fed faiz indirimi yaparsa altın nasıl etkilenir gibi sorular okuyucularımız tarafından gelmeye devam ediyor. Son zamanlarda Trump’ın söylemleri ve Abd ekonomisinden gelen olumsuz sinyaller Fed’i faiz indirimi konusunda zorlamaya başladı. Piyasa baskısının oluştuğu bugünlerde Fed faiz indirecek mi yatırımcılar tarafından merak edilmeye başlanmış durumda. Peki Fed faizleri indirir mi ? İndirirse altın fiyatları yükselir mi gibi soruların cevaplarını yazımızda vermeye çalışalım.

Fed Faizleri İndirecek mi ?

Abd Merkez Bankası Fed üzerinde ciddi anlamda bir piuyasa baskısı oluşmaya başladı. Son olarak mayıs ayı tarım dışı istihdam verisi beklentilerin çok altında kaldı. Yine enflasyon verisi de beklenti altında kalınca artık Fed’in faiz indirme vakti geldi mi sorusu traderlar tarafından sorulmaya başlandı. Gelen son ekonomik veriler ve Trump’ın Fed’in faiz arttırımlarına yaptığı eleştiriler sonrası Fed faiz indirir mi sorusu ciddi ciddi sorulmaya başlandı. Üstelik Fed’in faiz indirme ihtimali piyasalarda temmuz ayında %70 civarı olarak görülmeye başlandı. 19 Haziran 2019 tarihinde yapılacak olan Fed’in faiz toplantısında faiz indirimi bekleyenlerin oranı ise %20 civarında.

Açıkçası haziran ayı toplantısında Fed’den faiz indirimi beklemek çok doğru olmayacaktır. Ancak olası faiz indiriminde piyasalarda dolar sert satış yiyebilir. Temmuz ayında bir faiz indirimi olması halinde ise zaten beklentilere paralel olduğu için doların daha az satışla karşılaştığı bir faiz toplantısı gerçekleşebilir.

Fed Faizleri İndirirse Altın Ne Olur ?

Fed faizleri indirirse altın fiyatları ne olur sorusu sıklıkla gelen soruların başında yer alıyor. Fed’in faiz indirmesi demek Abd’de faizlerin düşmesi anlamına gelmektedir. Faiz oranları gerilediğinde yatırımcılar paralarını faizde tutmak yerine diğer yatırım araçlarına yönlenmektedirler. Özellikle son dönemde ticaret savaşı endişeleri ile de güvenli liman talebi görmekte olan altın fiyatları Fed’in faiz indirmesi ile beraber düşüşe geçebilir. Zaten dolar cinsinden fiyatlanmakta olan ons altın fiyatının Fed’in faizleri geri çekmesi halinde yükselmesi beklenmektedir.

Her fırsatta Fed’in faiz arttırımlarını eleştiren Donald Trump, son olarakFed faizleri arttırmasa borsa 10.000 puan daha yüksek olurdu’ açıklaması ile gündeme geldi. Abd başkanı bu kadar baskıcı iken, piyasalarda da faizlerin aşağı çekilmesi konusunda baskı oluşmaya başlamışken Fed eline geçen bu kozu değerlendirerek faiz indirimine gidebilir. Üstelik son dönemde gündeme gelen resesyon söylentilerine de son vermek isteyen Fed’in bu yönde bir adım atması sürpriz olarak karşılanmamalıdır. Ancak Fed’in haziran ayında faiz indirme ihtimali oldukça düşüktür. Bu nedenle  daha çok Temmuz ayı faiz toplantısı ya da ağustos ayı faiz toplantısında faiz indirimi beklemek daha mantıklı olacaktır.

Kısaca toparlayacak olur isek, Fed faiz indirirse altın fiyatları ne olur sorusunun cevabı yükselişe geçer olacaktır. Fed’in faiz indirmesi Abd’de faizleri aşağı çekecek ve dolar endeksini de aşağıya çekecektir. Dolardan ve Abd tahvillerinden çıkacak nakitler kendine yön arayacaklardır. Bu çıkan nakitin bir kısmı da altına geleceği için arz-talep ilişkisi neticesinde altın fiyatlarında yükseliş kaçınılmaz olacaktır diye düşünüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir