Kredi Kartı Almak İçin Yasal Yaş Sınırı Var mı? Yaş Sınır Kaçtır

İnsanlar temel hak ve özgürlüklerini aslında 18 yaşında kazanıyor. Bu özgürlüklerin içerisinde kendi başına kararlar verme ve bu kararlar doğrultusunda kredi kartı çıkarma gibi haklarınız bulunuyor. Bazı sorumluluklar kredi kartı başvurusu ile başlamış olacaktır. Bu yazımızda bu en çok merak edilen sorulardan biri olan kredi kartı başvurusu kaç yaşında yapılır veya herhangi bir yaş sınırı var mı sorusunun cevabını vereceğiz. Her kelimesini dikkatli bir şekilde okuduğunuz taktirde bu konu hakkında detaylı bilgilere ulaşabileceksiniz.

Kredi Kartı Almak İçin Yaş Sınırı Var mıdır?

Herhangi bir yasal yaş sınırı engeline takılmadan kredi kartı başvurusu yapmak için 18 yaşında olmanız gerekmektedir. Bilmeniz gereken bir konu ise 18 yaşında olsanız bile kredi kartı almak sizin için hiçte kolay olmayacaktır. 7nın sadece yasal yaş sınırının yerine getirilmesiyle sınırlı olmadığını bilmeniz gerekmektedir.

Yasalar tarafından belirlenmiş 18 yaş sınırını yerine getirmiş bir birey olsanız bile bunun yanı sıra sizden istenen diğer şartları da yerine getirmiş olmanız gerekecektir. Bu şartlar nelerdir diye soracak olursanız en önemlisi belgelerle ispatlanabilecek bir sabit geliriniz olmalıdır. Aileniz tarafından size sağlanmış olan harçlıklar sabit gelir olarak nitelendirilmez. Kredi kartı başvurusu yapabilmek için maaşlı bir işçi olarak herhangi bir kurumda çalışıyor durumda olmalısınız. Bu durum neden şart koşuluyor diye sorarsanız, banka kredi kartı verdiği kişinin ödemelerini düzenli olarak yapabileceğine inanmalıdır. Sabit geliriniz olduğu zaman bankalardan yaptığınız kredi kartı harcamalarının ödemelerini kolayca yapabilirsiniz.

Bazı bankalar tarafından 18 yaşından büyük üniversite öğrencilerine herhangi bir gelir belgesi talep etmeden kredi kartı imkanı sunulabilior. Fakat bu kredi kartlarının limitleri çalışanlara verilen kredi kartlarından farklı olarak maksimum 1200 Türk lirası ile sınırlı oluyor. Halihazırda üniversitede öğrenim gören bir öğrenciyseniz öğrenciye kredi kartı veren bankalar hakkında araştırmalar yaparak kendinize en uygun olan kart aidatı almayan bankalara göz atabilirsiniz.

18 Yaşından Küçük Olanlar Kredi Kartı Alabiliyor mu?

18 yaşından küçük bireylerin kredi kartı sahibi olmasının tek yolu ek karttır. Ebeveynler tarafından kullanılan kartlara ek kart başvurusu yaparak 18 yaşının altında çocuklarının bu kredi kartını kullanmalarını sağlayabilirler. Ek kart sahibi olan küçük bireylerin yine kartın üzerinde isimleri yazılı olmaktadır. Bu kartın ödemelerini yapmak tamamen ana kartın kullanıcısının sorumluluğu altındadır. Banka ödemeleri bu kişiden talep ederken ek kartın kullanıcısından asla talep etmez. Ödemeleri sizden talep edecek tek kişi ana kartın sahibidir. Bu şekilde ek kart kullanıcısı olmak, kredi geçmişinizi en iyi şekilde oluşturmanıza yardımcı olmaktadır. İleri ki dönemlerde bankalardan kredi ihtiyaçlarınızı karşılamak amacı ile nakit para desteği talep ettiğinizde bankalar size bu şekilde daha fazla güvenecektir.

Bunun yanı sıra 18 yaşının altında olan bir birey olsanız bile kredi kartı kullanmak yerine banka kartı sahibi olabilirsiniz. Banka kartı kredi kartı özelliklerini karşılamayan öde – harca mantığı ile işleyen bir karttır. Yani hesap bakiyenizin yeterli olması durumunda harcama yapmanız mümkündür. Banka kartı başvurusu yapmak fazlasıyla kolaydır. Ailenizin başvuru yapması durumunda kolayca banka kartı sahibi olabilirsiniz. 18 yaşını tamamlamış olan kişilerin kesinlikle kredi kartı kullanması gerekiyor diye  bir durum yoktur. Sorumluluk sahibi olmayı becerebilen kişilerin kredi kartı kullanmaları daha fazla önerilmektedir. Bu sebeplerden dolayı sabit gelir sahibi olana kadar kredi kartı kullanmanızı önermiyoruz. Kredi kartı borçlarınızı kendi başınıza ödemek kredi geleceğiniz adına çok daha iyi bir seçenek olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir