Press ESC to close

Fed Öncesi Dolar Ne Olur ?

Piyasalarda Fed öncesi hareketlilik devam ediyor. Piyasa oyuncuları Fed’in faiz arttırma ihtimalini %80 üzerinde oylarken Trump’ın dünki Fed’e dair açıklamaları ise kafaları karıştırdı. Önce Trump sonra ise Beyaz Saray’dan gelen açıklamalar Fed’in faiz arttırımına ara vermesi gerektiğine işaret etmekteydi. Bugn başlaycak olan Fed toplantılarının sonuçları yarın açıklanacak.

Fed’in faizleri arttırması doların yükselmesi anlamına geliyor ancak bu toplantıda faiz arttırımı zaten fiyatlanmış durumda ve Trump ile karşı karşıya gelen Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları önemli olacak. Piyasa beklentisi faizlerin 25 baz puan arttırılması sonrasında ise Powell konuşmalarının daha güvercin olması bekleniyor. Bu sayede doların değer kazanmasının önlenebileceğini düşünen piyasa oyuncuları toplantı sonrasında doların değer kazanacağı bir ortam beklemiyor. Bu nedenle dolar tl de de düşüş yönlü hareketlerin olması daha ihtimal dahilinde olarak görülüyor.

Bu Makalede Bulabilecekleriniz

Dolar Grafik Analizi

 

fed öncesi dolar ne olur
dolar tl analizi, fed öncesi dolar tl yorumu, dolar ne olur

Dolar tl paritesinde 5,38 seviyelerinde fiyatlamalar sürerken yönün aşağı yönlü olma ihtimali daha kuvvetli görünüyor. 5,46 seviyesi yukarda direnç noktamız olarak karşımızda dururken aşağıda ilk hedef noktası 5,352 seviyesi olarak ön plana çıkıyor. Ayrıca bu seviyeyi denge noktası olarak da görebiliriz. 5,352 seviyesinin altında dolar kurunda geri çekilmeler devam edebilecekken 5,352 seviyesi üzerinde tutunulması halinde ise dolarda yukarı yönlü hareketler etkili olmaya başlayabilir.

Yarın ki Fed’in faiz arttırım kararı faizlerin 25 baz puanlık bir artı yönünde olması halinde dolarda hafif bir değer kazanımı meydana gelebilir. Sonrasında ise Fed Başkanı Powell’ın konuşmaları etkili olacaktır. Powell’ın şahin konuşması halinde dolar kuru değer kazamayı sürdürebilir ve 5,46 direnci bu şekilde aşılabilir. Powell’ın güvercin tonda konuşması ise dolar tl de düşüşleri hızlandırabilir.

Son gelen tarım dışı istihdam verisinin beklentileri karşılamaması, Trump’ın faiz artrırımı istememesi ve enflasyonun istenilen seviyeye yükselememesi nedeniyle Fed’in nasıl bir karar alacağı merak edilir oldu. Öte yandan dolar tl kuru için takip edilecek diğer bir gelişme ise sınırötesi operasyonla ilgili gelişmeler olacaktır. Fırat’ın doğusuna yapılacak operasyona Abd’nin yanıtı ne olacak. Sınır ötesi operasyon olacak mı, olacaksa ne zaman ve nasıl yapılacak sorularının cevapları da dolar kuruna etkileyebilecek gelişmeler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir