Fransa’da Asgari Ücret
Fransa’da Asgari Ücret ne kadar

Fransa’da belirlenmiş bir asgari ücret politikası vardır ve buna uyum sağlanmaktadır. Fransa’da yaşayan ve çalışmak için gitmeyi düşünen birçok Türk vardır. Bu konuda Fransa’da asgari ücret ne kadar sorusuna yanıt veriyor olacağız. Aynı zamanda Fransa’da iş fırsatları ve masraflar hakkında bilgi vereceğiz.

Fransa’da Asgari Ücret

Fransa’da ödenen asgari ücret aylık olarak 1.521,22 Euro olarak belirlenmiştir. Türk Lirası ile karşılaştırıldığında yüksek gibi görünmektedir fakat öyle değildir. Özellikle Fransa’nın başkenti Paris’de bu ücret çok yetersiz kalmaktadır. Paris’de birçok iş fırsatı bulunmakta fakat masraflar fazladır. Asgari ücret, alternatif şehirler için daha uygundur.

fransa'da iş fırsatları

fransa’da iş fırsatları masraflar

Fransa’da çalışma saati haftalık 35 saat olarak belirlenmiştir. Bazı sektörlerde bu saat yükselmektedir. Özellikle işçilerin yer aldığı sektörlerde 50 saate varan çalışma saatleri mevcuttur, işçiler çalıştıkları saate göre ücret almaktadır.

Fransa’da İş Fırsatları ve Masraflar

Paris’de yaşamın pahalı olduğunu söylemiştik fakat diğer şehirlerde bu durum geçerli değildir. Paris hem turist ağırladığı hem de başkent olduğu için biraz daha pahalıdır. İş arayanların sıklıkla ziyaret ettiği şehir, yine Paristir. Paris inşaat, gıda, tekstil gibi birçok alanda işlerin bulunduğu bir şehirdir. Türkiye’den giden kişiler inşaat işçisi olarak çalışmaktadır fakat dil bilen ve kendini geliştirmiş kişiler daha kaliteli işler bulabilmektedir. Özellikle dil bilen ve aktif bir sektörde çalışan bir kişi, ortalama 3500 Euro maaş alabilmektedir. Tarım konusunda da sayılı ülkeler arasında yer alan Fransa, birçok çiftçiye ev sahipliği yapmaktadır.

Fransa’da masraflardan bahsedecek olursak, küçük şehirler daha ucuz yaşamın bulunduğu şehirlerdir diyebiliriz. Devlet, çocuklu ailelere önem göstermekte ve yardımlar sağlamaktadır. Özellik eğitim giderleri devlet tarafından karşılanmaktadır. Fransa’da yaşamak için uygun bir ülkedir. Küçük bir şehirde asgari ücret ile çalışıyorsanız ve çocuğunuz varsa ortalama bir şekilde geçinebilirsiniz.

Rusya’da Asgari Ücret, İş Fırsatları ve Masraflar

Previous article

Danimarka’da Asgari Ücret, İş Fırsatları ve Masraflar

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.