Gürcistanda asgari ücret
Gürcistan'da asgari ücret ne kadar, Gürcistan güncel asgari ücret oranları

Karadeniz’in güney kıyısında bulunan ve Güney Kafkasya’da yer alan Gürcistan dünyanın en ucuz ülkesi olarak biliniyor. Eski Sovyet cumhuriyetlerinden biri olan ülke 1991 yılında bağımsızlığını kazanmıştır. Aralık 2012 yılı itibariyle yapılan anlaşmalar ve çıkartılan yasalarla Türkiye ve Gürcistan arasındaki pasaport, vize vb. belgeler kaldırılarak her iki ülke vatandaşlarına serbest geçiş hakkı kazandırılmıştır. Gürcistan’a geçişlerde sadece kimlik belgesi ve 1 TL. gibi sembolik bir ücret talep edilmektedir.

Gürcistan Asgari Ücret

Gürcistan’a hem gezmek için hem de alışveriş yapmak için birçok Türk vatandaşı geçiş yapmakta. Bunun nedeni ülke ekonomisinin ve sanayisinin henüz gelişme aşamasında olması ve yaşam standartlarının çok uygun fiyatlara sağlanması. Ancak bu durum ülke vatandaşlarının aldığı asgari ücreti de oldukça etkilemekte. Gürcistan da çalışan işçilerin aylık kazancı ülkemize göre oldukça düşük. Ülkenin 1 lari’si (GEL) şuan için 2.01 TL.’ye denk geliyor.

Yeniden yapılandırma aşamasında olan ülkede iş bulma olanağı oldukça yüksek olsa da işçilere verilen asgari ücretler tahmin edildiğinden oldukça düşük seviyelerde kalıyor.

Ancak ülke vatandaşları geçim konusunda pek sıkıntı çekmiyor. Çünkü eski Sovyet dönemindeki alışkanlıklar ülkede hala hüküm sürmekte ve Gürcistan devlet politikası olarak sosyal devlet anlayışıyla hareket etiği için ülke vatandaşları elektrik, su ve doğal gaz gibi hizmetlerden ücretsiz olarak faydalanabiliyor.

Gürcistan’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Gürcistan’da asgari ücret politikası sektörden sektöre farklılık gösteriyor. Bazı sektörlerde işçiler kendi asgari ücretlerini belirleyebiliyor. Gürcistan asgari ücret 2019 yılı itibariyle henüz açıklanmış değil. Ancak geçen yılın verilerine baktığımızda şu tablo ile karşılaşırız:

Gürcistan’daki ortalama asgari ücret 326 GEL(Gürcistan Larisi)dir. En yüksek asgari ücret ise 700 GEL civarında. En yüksek asgari ücret ödeyen firmalar ise inşaat sektöründe faaliyet gösteriyor.

Ülkenin diğer sektör maaşları ise şöyledir:

Gürcistan’da maksimum maaşlar oldukça yüksek. Ortalama bir işçi 7 bin 47 GEL kazanabiliyor. Ülkede en yüksek asgari ücret veren firmalar ise petrol sektöründe yer alıyor. Petrol sektöründe çalışan bir işçinin aldığı asgari ücret 1.333 GEL’i bulabilmekte.

Dünyanın her yerinde olduğu gibi en yüksek asgari ücret ise tıp alanında faaliyet gösteren firmalar tarafından ödenmekte. Gürcistan’da tıp sektörü de çalışan bir kişinin maaşı 12 bin 229 GEL civarındadır.

05.12.2018 Altın, Dolar, Eurusd, Gbpusd Yorumları

Previous article

Azerbaycan’da Asgari Ücret Ne Kadar ? Azerbeycan Güncel Asgari Ücreti

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir