Hindistan’da asgari ücret
Hindistan’da asgari ücret

Dünya’nın en büyük ülkelerinden biri olan Hindistan, farklı bir asgari ücret uygulaması ile karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple Hindistan’da asgari ücret ne kadar sorusu fazlasıyla sorulmakta ve cevabı merak edilmektedir. Bu yazımızda hem asgari ücret hem de yaşam şartları hakkında bilgiler edineceksiniz.

Hindistan’da Asgari Ücret

Hindistan’da ödenen asgari ücret birçok faktöre göre değişmektedir. Bu faktörler arasında günlük, haftalık, saatlik ve aylık ne kadar çalışıldığı, çalışılan sektör ve bölge yer almaktadır. Ayrıca yasal olarak belirlenen bazı koşullar, asgari ücretin miktarını değiştirmektedir. Bunlar; Yetişkin bireyin günlük en az 2700 kalori alabilmesi, kira ücreti, benzin ve elektrik gibi giderlerin asgari ücretin 100/20’sine denk gelmesi, eğitim ve sağlık giderlerinin asgari ücretin 100/25’ine denk gelmesi ve ailenin belirli adette kıyafet alabilmesi gibi maddeler asgari ücretin miktarını değişmektedir.

Bu sebeplerden dolayı alınan asgari ücret değişmektedir, bu nedenle net bir asgari ücret vermemiz mümkün değildir. Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi, birçok asgari ücretli çalışana ev sahipliği yapmaktadır. Bu ülkenin kültürü bizimle pek uyuşmadığı için Hindistan’da çalışan Türk sayısı çok azdır ve Türk firmaları bu ülkeye pek yatırım yapmamaktadır. Ayrıca beyin göçü olayına çok sık rastlanan bir ülkedir, burada doğan kişiler genellikle Amerika’ya göç etmektedir.

Hindistan'da çalışmak

Hindistan’da çalışmak

Hindistan’da İş Fırsatları ve Masraflar

Hindistan; otomobil ve tekstil alanında önde gelen ülkelerdendir. Bunlara ek olarak sosyal girişimler, yazılım hizmetleri ve turizm başlıca sektörler arasındadır. Ülkede yaşayan birçok kişi, bu sektörde çalışmaktadır. Hindistan’a vasıfsız olarak gidiyorsanız bu sektörlerde çalışma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Dil bilen bir kişiyseniz ve belli donanımlarınız varsa, daha kaliteli işler bulabilirsiniz.

Hindistan’da masraflar, turist bölgelerde daha fazladır fakat genel olarak birçok şey ucuzdur diyebiliriz. Ekonomi genel olarak biraz kötü olduğu için alım gücü düşüktür.

Ürdün’de Asgari Ücret, İş Fırsatları ve Masraflar

Previous article

İran’da Asgari Ücret, İş Fırsatları ve Masraflar

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.