iran'da asgari ücret
iran'da asgari ücret

İran’da asgari ücret, vatandaşlar tarafından az bulunmaktadır. Türkiye’den pek fazla kişinin gitmediği bu ülke’nin şartları yine de merak edilmektedir. Bu yazımızda İran’da asgari ücret ne kadar sorusuna yanıt vereceğiz ve yaşam koşullarından bahsedeceğiz.

İran’da Asgari Ücret

Siyasi problemler ile karşımıza çıkan İran, asgari ücret olarak az bir ödeme yapmaktadır. 4.210 İran Riyali, ödenen asgari ücret miktarıdır ve bu miktar yaklaşık 100 ABD Doları’na denktir. Vatandaşlar ise, kaliteli bir yaşam için asgari ücretin en az 2 veya 3 katına çıkmasını istemektedir. Bu sebeple birçok kişi farklı ülkelere göç etmektedirler.

İran’da iş yapan birkaç Türk inşaat firması bulunmaktadır, bu sebeple Türk işçi alımı yapılmaktadır. İran’da asgari ücretin biraz üstünde maaş almak istiyorsanız bu sektörü tercih edebilirsiniz. Ayrıca Türk firmalar, konaklama ve ulaşım gibi birçok ihtiyacı karşılamaktadır.

iran'da iş fırsatları

iran’da çalışmak

İran’da İş Fırsatları ve Masraflar

Başkent Tahran’da daha çok iş fırsatı bulunmaktadır, bu sebeple birçok kişi bu şehre yerleşmektedir. Ayrıca İran’da çalışma günleri bize göre farklıdır. Bu ülkede genellikle Cumartesi ile Perşembe günleri arasında çalışılmaktadır ve diğer günler izinli olarak geçmektedir. Devlet kurumları, 08:00 ile 14:30 aralığında işlem yapmaktadır ve bazı günler bu saatler değişmektedir.

Birçok yasağın bulunduğu bu ülkede, bir Türk olarak yaşamak zor gelebilir. Donanımlı bir kişiyseniz ülkede iş kurabilir veya yatırım yapabilirsiniz fakat vasıfsız bir kişiyseniz bu ülkeyi değerlendirmenizi tavsiye etmeyiz, düzene alışmanız çok uzun zamanınızı alabilir.

İran’da masraflar, bölgelere göre değişmektedir ve çok fazla değildir. Turistik bölgelerde bazı şeylerin fiyatı daha yüksek olabilmektedir. Bunun dışında merkezi bir yerde 3 kişilik bir aile için daire fiyatı; 750 İran Riyali civarındadır. Market masrafları, alışveriş yapacağınız markete göre değişiklik göstermektedir.

Hindistan’da Asgari Ücret, İş Fırsatları ve Masraflar

Previous article

Hollanda’da Asgari Ücret, İş Fırsatları ve Masraflar

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir