Press ESC to close

İrlanda’da Asgari Ücret, İş Fırsatları ve Masraflar

Avrupa’da bulunan ülkeler arasında en yüksek asgari ücret ödeyen ülkelerden biri İrlanda’dır. Ülkeyle ilgili negatif duyumların olmaması, birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Bu sebeple İrlanda’da çalışmak isteyen insanlar ortaya çıkmaktadır ve bu insanlar, İrlanda’da asgari ücret ne kadar sorusuna yanıt aramaktadırlar.

Yazımız sayesinde hem İrlanda’da iş fırsatları hem de İrlanda’da ödenen asgari ücreti öğrenmiş olacaksınız.

İrlanda’da Asgari Ücret

Avrupa’da yer alan bazı ülkeler, hem ocak hem de temmuz ayında zam yapmaktadırlar. İrlanda’da bu ülkelerden biridir. Temmuz 2019 itibari ile İrlanda’da ödenen asgari ücret miktarı 1.656,20 Euro olarak belirlenmiştir. Bazı bölgeleri hariç, pahalı ülke olmadığı için asgari ücret yeterli olmaktadır. Çoğu iş yeri, asgari ücretin üzerinde ücret ödemektedir. Durum böyle olunca birçok kişi çalışmak için bu ülkeye gitmeyi istemektedir.

irlanda'da çalışmak
irlanda’da çalışmak

İrlanda’da İş Fırsatları ve Masraflar

Bu ülkede çalışmak için en azından 1 adet yabancı dil biliyor olmanız gerekmektedir. Vasıfsız olarak İrlanda’ya gidecekseniz, yapabileceğiniz pek fazla iş yoktur. İşçi veya satış danışmanı olarak görev alabilirsiniz. Bu meslekleri icra etmeniz durumunda aylık olarak 2.000 Euro kazanabilirsiniz.

İrlanda’da en yüksek maaş alan meslekler sırasıyla; doktor, mimar, yazılımcılar ve mühendislerdir. Bu mesleklerin yıllık ortalama maaşları 40.000 Euro civarındadır. Alınan maaşlar, yaşamı sürdürmek için fazlasıyla yeterli olmaktadır.

İrlanda’da masraflar da merak edilmektedir. Eğitim ve ulaşım masraflarının pahalı olmadığı bu ülkede, bazı konumlarda gıda alışverişi pahalı olabilmektedir. Ayrıca merkezi konumlarda bulunan evlerin hem kirası hem de satılık fiyatları oldukça fazladır. Başkent Dublin’de merkezi konumda yer alan 1+1 daire için istenen kira 1.000 Euro olabilmektedir. Bu sebeple asgari ücretle çalışan bir kişi, daha sakin ve merkezi olmayan yerlerde ev kiralayabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir