İspanya’da Asgari Ücret
İspanya’da Asgari Ücret

Avrupa’nın güney batısında yer alan bu ülke, birçok Türk’e ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle başkent Madrid, Türklerin merkezidir diyebiliriz. Durum böyle olunca bu ülkede çalışmak isteyen birçok Türk ortaya çıkmaktadır, İspanya’da asgari ücret ne kadar sorusu beraberinde sorulmaktadır. Yazımız sayesinde hem İspanya yaşamı hem de İspanya’da ödenen asgari ücret ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

İspanya’da Asgari Ücret

Haftalık çalışma saati 40 saat olarak belirlenmiştir ve bu çalışma süresi karşılığında 1.050 Euro asgari ücret ödenmektedir. Asgari ücret, geçinmek için bazı şehirlerde yeterli olmaktadır fakat merkezi olan yerlerde bu ücret yetersiz kalmaktadır. Türk firmaların çok fazla bulunmadığı ülkede, birçok Türk esnaf görmek mümkündür. Turizm sektöründe lider ülkeler arasında yer alan İspanya, bu alandan fazlasıyla gelir etmekte ve bu sayede yeni iş fırsatları doğmaktadır.

ispanya'da iş fırsatları

ispanya’da iş fırsatları

Ülke genelinde asgari ücretin üstünde ücret ödenmektedir. Bu da aileler için yeterli olmaktadır. Örnek verecek olursak; bir inşaat işçişi 2.000 Euro civarında maaş alabilmektedir.

İspanya’da İş Fırsatları ve Masraflar

Turizm sektörü, iş bulmanın en kolay olduğu sektörlerden biridir. Vasıfsız bir kişi olarak bu ülkeye gitmeyi düşünüyorsanız, Türk esnafların yanında veya inşaat şirketlerinde iş bulabilirsiniz. Üniversite mezunuysanız ve dil biliyorsanız, çok daha iyi işler size bekliyor olacaktır. İspanya’nın çoğu bölgesinde Türkiye’den alınan diplomalar yetersiz kalmaktadır fakat denklik sınavı ile bu problem ortadan kaldırabilirsiniz.

İspanya’da masraflar bölgeye göre değişmektedir. Başkent Madrid, diğer şehirlere göre daha pahalıdır diyebiliriz fakat en çok iş fırsatının bulunduğu şehirdir. Merkezi konumda 2+1 dairenin fiyatı ortalama 900 Euro civarında olabilmektedir. Durum böyle olunca alternatif şehirler veya konumlar tercih etmek daha doğru olacaktır. Ulaşım ve eğitim masrafları ise, çok pahalı veya çok ucuz değildir ortada kalmaktadır diyebiliriz.

Portekiz’de Asgari Ücret, İş Fırsatları ve Masraflar

Previous article

Belçika’da Asgari Ücret, İş Fırsatları ve Masraflar

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir