Press ESC to close

İsveç’de Asgari Ücret, İş Fırsatları ve Masraflar

İsveç’de resmi olarak belirlenen asgari ücret miktarı yoktur, bu konunun detaylarını yazının devamında göreceksiniz. Durum böyle olunca İsveç’de ödenen asgari ücret merak edilmektedir. Hem İsveç’de asgari ücret ne kadar hem de İsveç’de iş fırsatları nelerdir bunlardan bahsedeceğiz.

Her şeyden önce bu ülkede Türk olanların sevilmediğini belirtmek isteriz. Avrupa ülkelerinden oluşturulan algı, bu ülkede de hakimdir. Türkler, kaba ve terrorist olarak görülmektedir. İsveç’e gitmeyi veya yerleşmeyi düşünüyorsanız, bu konuyu iyice düşünmeniz gerekmektedir.

İsveç’de Asgari Ücret

İsveç’de resmi olarak belirlenen asgari ücretin olmadığını söylemiştik. Burada çalışan kişiler, saatlik olarak ödeme almaktadırlar ve aldıkları ödeme, yaptıkları işe göre değişmektedir. Ortalama olarak belirtecek olursak, İsveç’de çalışan kişiler saatlik 10 ile 15 dolar aralığında ücret almaktadırlar. Aylık çalışma saati çok az olduğu için alınan ücret az gibi görünmektedir fakat ülkenin alım gücü yüksek olduğu için ödenen maaşlar yeterli olmaktadır. İsveç’de en düşük maaş 15.000 İsveç Kronu civarındadır. Dolar karşısında çok değersiz olan bu para birimi, hiçbir şekilde ülkeyi olumsuz etkilememiştir.

isveç'de çalışmak
isveç’de çalışmak

İsveç’de İş Fırsatları ve Masraflar

İsveç’de inşaat sektörü dahil birçok sektörde iş mevcuttur. Kış turizmi ve sanayi sektörü de çok gelişmiş sektörler arasındadır. Bu sektörlerde çalışan Türkler bulunmaktadır ve aylık ortalama 18.000 İsveç Frangı maaş almaktadırlar. Sermayeniz varsa bu ülkede iş kurabilir ve büyüyebilirsiniz.

İsveç’de masraflar ortalamadır diyebiliriz. Başkent Stokholm’de merkezi bir konumda ev kiralamak isterseniz, aylık 9.000 İsveç Frangı ödeme yapmanız gerekecektir. Kiralanacak evin büyüklüğüne ve konumuna göre bu ücret değişecektir. Bunun dışında eğitim ve ulaşım masrafları uygundur. Gıda masrafları biraz pahalıdır fakat bu sektörde rekabe fazla olduğu için sürekli indirimler görmeniz mümkündür. Özet olarak; İsveç’de yaşamak güzeldir fakat Türkler pek sevilmemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir