Press ESC to close

İsviçre’de Asgari Ücret, İş Fırsatları ve Masraflar

İsviçre, en çok asgari ücret ödenen ülkelerden birisidir. Refah seviyesi ve alım gücünün çok yüksek olduğu bu ülkede yaşamak, çok güzeldir. Bu sebeple İsviçre’de asgari ücret ne kadar sorusu sorulmakta ve cevabı merak edilmektedir. Bu yazımızda hem İsviçre’de ödenen asgari ücret hem de İsviçre’de yaşam hakkında bilgilier vereceğiz.

İsviçre’de Asgari Ücret

Resmi şekilde uygulanan asgari ücret uygulaması yoktur, buna ihtiyaçta yoktur. İsviçre’de en kötü işte çalışan bir kişi bile ortalama 3.500 Frank maaş almaktadır. Bu ülkede yaşayan birçok Türk bulunmaktadır, Türklerin çoğu başkent Bern’de ikamet etmektedir. Haftalık çalışma saati 40 saattir fakat istenildiği takdirde mesai karşılığında ücret alınmaktadır.

isviçre'de iş
isviçre’de iş

İsviçre’de İş Fırsatları ve Masraflar

İsviçre’de gerçekten birçok iş bulunmaktadır. Dil bilmeseniz bile yapabileceğiniz birçok iş vardır. Vasıfsız olarak bu ülkeye giden Türk vatandaşları, genel olarak esnaflık yapmaktadırlar veya hizmet sektöründe çalışmaktadırlar. İşe ve işçiye değer verilen bir ülke olduğu için basit işlerin karşılığında bile çok yüksek maaş verilmektedir. Örneğin; haftalık 40 saat masa başı çalışan ve sadece arıza kaydı oluşturan bir kişi, ortalama 4.500 Frank maaş almaktadır. Ayrıca İsviçre Frangı bizim paramızdan daha değerli olduğu için burada birkaç yıl çalıştıktan sonra ülkemize geri dönen insanlar da bulunmaktadır. Kur farkından dolayı fazlasıyla para biriktirdikleri için yaşamlarını sürdürmeleri kolay olmaktadır.

İsviçre’de masraflar çok azdır diyebiliriz. Özellikle ulaşım ve eğitim masrafları, hiç yok denecek kadar azdır. Bunun yanında merkezi bir konumda ev kiralamak isterseniz ortalama ödeyeceğiniz ücret 2.000 Frank civarında olacaktır. Gıda masrafları, diğer masraflara göre biraz pahalı olarak karşımıza çıkmaktadır. Genel olarak hem iş fırsatları hem de masraflar bakımından, İsviçre’de yaşamak bulunmaz bir nimettir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir