İtalya’da asgari ücret
İtalya’da asgari ücret ne kadar

İtalya’da çalışmak isteyen birçok Türk vatandaşı ve farklı ülkelerden kişiler bulunmaktadır. Özellikle mimarisi ile büyüleyen bu ülke, birçok göçmen tarafından tercih edilmektedir. Bu durumda İtalya’da asgari ücret merak edilmektedir. İtalya’da iş fırsatları ve yaşam masrafları da aynı şekilde çok merak edilmektedir. Bu yazımızda tüm bunlar bahsediyor ve açıklıyor olacağız.

İtalya Asgari Ücret

İtalya’da asgari ücret, 1400 Euro civarındadır fakat resmi bir sayı belirlenmemiştir. Birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi İtalya’da da ödenen asgari ücret, sektöre göre değişmektedir. İtalya’da hizmet veren Türk firmalar bulunmaktadır. Bu firmalar genellikle tekstil, gıda ve inşaat sektöründe hizmet vermektedir.

italya'da çalışmak

italya’da iş fırsatları

Sektörlere göre alınan maaşlar her şehir için farklı olabilmektedir. Asgari ücret en fazla başkent olan Roma’da ödenmektedir. Göçmen kişilerin birçoğu bu şehirde yaşamaktadır. Çünkü; başkent olduğu için birçok iş fırsatı ve olanak daha çoktur. İtalya’da genellikle asgari ücretten fazla ücret ödenmektedir. Resmi para birimi olarak Euro kullanılan ülkede, en yüksek maaşı doktorlar almaktadır.

İtalya’da İş Fırsatları ve Masraflar

İtalya’da iş fırsatları yerine Roma’da iş fırsatları da diyebiliriz. Ülkenin ekonomisinin çoğu Roma’dan sağlanmaktadır. Hem yaşamı ucuz bir şehirdir hem de birçok iş fırsatı bulunmaktadır. Bu şehirde birçok Türk pizzacısı ve kebapçısıyla karşılaşabilirsiniz. İtalya pizzanın merkezi olarak bilinse bile çok iyi pizza yapan Türk ustalar bulunmaktadır. Roma’da bulunan Türkler, genellikle esnaf olarak iş yapmaktadırlar. İtalya’da çalışma saatleri politikası olarak ‘Siesta’ uygulanmaktadır. Siesta, öğle uykusu olarakta anılmaktadır. Kurumlar sabahtan öğleye kadar, öğle sonrasından akşama kadar çalışmaktadır. Arada en az 2 saatlik mola vermektedirler.

İtalya’da yaşam masrafları da çok uygundur. Özellikle ulaşım çok ucuzdur. Şehirde yaşamak için 2 bin Euro ile 3.500 Euro aralığında maaş almanız yeterli olacaktır. Sosyal bir insansanız, bu maaş size yetecektir. Gıda, kişisel ihtiyaçlar ve eğlence gibi birçok alanda ucuz fiyatlarla karşılaşabilirsiniz.

Norveç Asgari Ücret, Norveç’te İş Olanakları ve Masraflar

Previous article

Katar’da Asgari Ücret, İş Fırsatları ve Masraflar

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir