Kıbrıs'da Asgari Ücret
Kıbrıs'da Asgari Ücret

Kıbrıs’da asgari ücrete yılın ilk aylarında ve ağustos ayında zam yapılmaktadır. Bu yazımızda Kıbrıs’da asgari ücret ne kadar ve Kıbrıs’da iş fırsatları hakkında bilgi vereceğiz. Son yıllarda Türkiye’den birçok kişi Kıbrıs’a çalışmak için gitmiştir ve gitmeye devam etmektedir.

Kıbrıs’da Asgari Ücret

Kıbrıs’da asgari ücret Ağustos 2019 itibariyle brüt olarak 3.400 TL olarak belirlenmiştir. Bu sayı net olarak 2.958 TL yapmaktadır. Kıbrıs, her yıl ortalama 250 TL zam ile asgari ücreti arttırmaktadır. Asgari ücret, Asgari Ücret Saptama Komisyonu tarafından belirlenmektedir. Türkiye’den giden birçok kişi inşaat veya otel sektöründe çalışmaktadır. Vasıflı bir bireyseniz, yönetici kadrolarında görev alabilirsiniz. Ülkemizde alınan birçok diploma, Kıbrıs’da geçerli olduğu için iş bulmanız kolaylaşabilmektedir.

kıbrıs iş fırsatları

kıbrıs’da çalışmak

Başkent Lefkoşa’da iş bulmak daha kolaydır. Çok küçük bir ülke olduğu için her şey Lefkoşa’da toplanmış durumdadır ve bu şekilde tüm sektörler başkenti merkez belirlemişlerdir. Türk Lirası genel olarak geçerlidir fakat Euro’da kullanılmaktadır.

Kıbrıs’da İş Fırsatları ve Masraflar

Kıbrıs’da günlük çalışma saati ortalama 8 saat olarak belirlenmiştir fakat bu rakam bazı sektörlerde değişmektedir. Özellikle Otel ve Casino sektörlerinde çalışma saatleri ve maaşlar çok farklıdır. Kıbrıs’da iş bulmak hem zor hem de kolaydır, bu durum kişinin kendisi geliştirmesine göre değişmektedir Kıbrıs’da ödenen asgari ücret ile geçinmek çok zordur diyebiliriz. Türkiye’den kat kat daha pahalı bir ülke olan Kıbrıs, kısa süreli tatiller için uygundur.

Lefkoşa bölgesinde yaşamak isterseniz masraflarınız oldukça fazla olacaktır. Hem yaşam hem de ulaşım pahalıdır. Birçok işveren, maaşları TL olarak ödemektedir. TL’nin değeri çok az olduğu için ev sahipleri Sterlin veya Euro olarak ödeme istemektedir, bu da yaşam şartlarını daha da zorlaştırmaktadır. Faturaların da çok yüksek geldiği bu ülkede, yaşamak için asgari ücretin üzerinde maaş almanız gerekmektedir.

Yunanistan’da Asgari Ücret, İş Fırsatları ve Masraflar

Previous article

Romanya’da Asgari Ücret, İş Fırsatları ve Masraflar

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.