Press ESC to close

Kredi Kartı Borç Faizleri Ne Kadar?

Kredi Kartı Borç Faizleri Ne Kadar?

Kredi kartıyla alışveriş yapmak çoğu zaman oldukça avantajlı bir durum olarak karşımıza çıkar. Ancak kredi kartının yanlış kullanılması da birtakım sıkıntıları beraberinde getirmektedir. Böyle durumlarda kredi kartı borcunun beklenmedik bir düzeyde artış gösterdiğini ifade etmek de mümkün olur. Durum böyle olunca da kredi kartı borç faizleri devreye girer. Peki kredi kartı borç faizleri ne kadar? İşte bu soruya dair merak edilen tüm ayrıntılar!

Şayet kredi kartı borcunuzu zamanında ödemediyseniz mutlaka bir gecikme bedeliyle karşılaşırsınız. Özellikle borcunuz üzerinden gecikme faizi uygulanacağını bilmelisiniz. Bununla birlikte yine kredi kartı borcunuzu ödemediğinizde akdi faizle de karşılaşırsınız. Ayrıca kredi kartı borç miktarı ne kadarsa o kadarlık kısmına faiz ödersiniz. Yani şayet kredi kartı borcunuzun bir kısmını ödemişseniz, sadece kalan borç kısmı üzerinden faiz ödersiniz!  Şayet borç olarak kalan bakiyeye asgari tutar üzerinden bir ödeme yaparsanız; kredi kartı borcunuza %1,46 oranında bir akdi faiz uygulanacaktır.

Kredi Kartı Borç Faizleri Ne Kadar? | Kredi Kartı Borç Faizleri Hakkında

Elbette ki kredi kartı borcunuza dair bir ödeme yapmazsanız ödeyeceğiniz faiz miktarı da değişecektir. Yani kredi kartı borcunuzun asgari tutarını ödemezseniz karşılaşacağınız faiz oranı %1,46 olmayacaktır. Böyle durumlarda ödeyeceğiniz faiz oranı %1,76 olacaktır. Bu faiz de tarafınızdan gecikme faizi olarak talep edilecektir. Bu aşamadan sonra ödeme yapmadığınız süre ne kadar uzarsa borcunuz da katlanarak devam edecektir. Üstelik böyle durumlarda kredi notunuz da olumsuz olarak etkilenecektir.

Güncel Kredi Kartı Faiz Oranları Ne Kadardır?

Kredi kartı borç faizleri ne kadar? Sorusu esasında güncel kredi kartı faiz oranlarıyla doğrudan ilgilidir. Bundan dolayı güncel kredi kartı faiz oranlarını biliyor olmak; kredi kartı borç faizleri konusunda da bilgi sahibi olmak anlamına gelmektedir. Kredi kartı borçlarına uygulanacak faizin ne kadar olacağına karar veren tek merci; Merkez Bankasıdır. Ülkemizde Merkez Bankası 3 aylık dönemler halinde kredi kartı gecikme faizi oranlarının ne kadar olabileceğini duyurmaktadır. Ancak Merkez Bankasının duyurduğu kredi kartı gecikme faiz oranları yüksek değerdedir. Yani en yüksek olabilecek rakamları verir.

Günümüz itibariyle güncel kredi arktı faiz oranları söz konusu olduğunda karşımıza %1,46 ile %1,76 oranları çıkar. Bu gecikme faizi miktarları hem alışveriş borçları için hem de nakit çekimler için geçerlidir. Bu kapsamda aylık akdi faiz oranının yüzde 1,46 olduğunu ifade etmek mümkün olmaktadır. Kredi kartı borç faizlerine uygulanan aylık güncel faiz oranı ise ( gecikme faizi ) yüzde 1,76 olarak karşımıza çıkmaktadır!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir