Macaristan’da Asgari Ücret ne kadar
Macaristan’da Asgari Ücret

Karpat tarafında yer alan Macaristan, asgari ücret olarak çok fazla ödeme yapmamaktadır. Ekonomik olarak güçlü bir ülke olmayan Macaristan, göçmenleri biraz zor kabul etmekte ve ülkelerine göre ayırmaktadır. Macaristan’da çalışmak isteyenler için Macaristan’da asgari ücret ne kadar sorusuna yanıt vereceğiz.

Macaristan’da Asgari Ücret

Ocak ve Temmuz dönemlerinde iki kez asgari ücrete zam yapan Macaristan Hükümeti, Temmuz 2019 itibariyle ödenecek asgari ücreti 464,20 Euro olarak belirlemiştir. Bu asgari ücret yaşayan vatandaşlar tarafından az görülmektedir. Vasıfsız olarak göç eden kişiler, genellike inşaat veya hizmet sektöründe çalışmaktadır. Şehirlerde dolaşırken Türk esnaf görme ihtimaliniz vardır, ödenen asgari ücret az olduğu için bu şekilde işler tercih edilebilmektedir.

macaristan'da iş fırsatları

macaristan’da iş fırsatları

Macaristan’da İş Fırsatları ve Masraflar

Macaristan’da en çok plastic, doğalgaz ve inşaat alanında işçi alımı olmaktadır. Bu sektörlerde çalışan fabrikalar hem yerli hem de yabancı işçi tercihini kullanmaktadır. İşçiler haftalık çalışma saatinden biraz daha fazla çalıştırılmakta ama buna göre ödeme yapılmaktadır.

Başkent Budapeşte, iş fırsatlarının en fazla olduğu şehirlerden biridir. Turistlerin sıkça ziyaret ettiği bu şehir, turizm sektöründe liderdir diyebiliriz. Durum böyle olunca turist odaklı esnaflık veya seyyar iş yapan birçok kişi bulunmaktadır, döneme göre bu kişiler asgari ücretin 2 katı gelir elde edebilmektedir. Dil biliyorsanız geliriniz daha da artacaktır. Ayrıca Türkiye’den mimar ve inşaat mühendisi mezunu kişiler, bu ülkede iş fırsatını yakalayabilmektedir. İnşaat sektöründe sürekli açık olduğu için dil biliyorsanız bu sektörlerde çok kolay iş bulabilirsiniz.

Macaristan’da masraflar çok fazla değildir. Bazı bölgeler turistlere odaklı olduğu için euro olarak ödeme almaktadır ama yerel para biriminin geçtiği her yer uygundur diyebiliriz. Çok merkezi olmayan yerlerde asgari ücret ile geçinmek kolaydır.

Belçika’da Asgari Ücret, İş Fırsatları ve Masraflar

Previous article

Arjantin’de Asgari Ücret, İş Fırsatları ve Masraflar

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir