Press ESC to close

Müşteriyi Karşılarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En iyi satış stratejilerinden birisi, müşteride bırakacağınız ilk izlenimdir. Aksi halde ürün ve hizmet kaliteniz ne olursa olsun, ilk izlenimin olumsuz olması halinde müşterinin satın alma eğilimi düşecektir. Müşteriyi karşılarken dikkat edilmesi gerekenler başlıklı bu yazımızda, birçoğunu bildiğimiz ancak bazısının ise aklımıza gelmediği uyarılar listesi bulunmaktadır.

Müşteriyi Karşılarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Müşteri Karşılaması Neden Önemlidir?

Öncelikle iyi bir karşılamanın önemini, kısaca hatırlatalım.

Müşterinin karşılanma şekli, markanızla müşteri arasındaki ilk etkileşim olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle bu etkileşimin müşteride olumsuz bir şekilde yankı bulması, müşterinin ürünü beğense dahi satış alma eğilimini önemli ölçüde düşürecektir.

Yapılan araştırmalarda, müşterilerin %65’den fazlası ihtiyaç duydukları bir ürünle alakalı karşılarında direk olarak bir muhatap bulmak istiyorlar. Müşterinin beklentisine cevap vermenin önemi düşünüldüğünde, bu oranın karşılama bakımından önemli bir oran olduğunu söyleyebiliriz.

Yapılacak karşılamanın bu bağlamda, müşteri kaybını önlemek için izlenecek bir yol olduğu apaçık ortadadır. Ürünle müşteri arasında kuvvetli bir bağ kurmak için, müşterinin karşılanması atlanmaması gereken bir detaydır.

Müşteriyi Karşılarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kişisel Sorular Sorun

Müşteri ile samimi bir etkileşim kurmanın en basit yolu, özele girmeden kişisel sorular yöneterek sıcak bir ortam oluşturmaktır.

Müşteriye sorabileceğiniz örnek kişisel sorular, şu şekilde olabilir.

  • Markamızdan nasıl haberiniz oldu?
  • Firmamızın ürün ve hizmetlerinden memnun musunuz?
  • Kimin için almayı düşünüyorsunuz? Ona göre yardımcı olayım.
  • Gününüz güzel geçiyor mu?
  • Buralı mısınız?

Gibi, fazla özel detaylarına inmeden genel sorular sormak yerinde olacaktır.

Samimi Olun

İlk karşılamadan sonra, müşteri ile yine abartmadan samimi olmaya özen gösterin. Bu samimiyet el ense bir samimiyet olmak yerine, kibar ve nazik bir şekilde olmalıdır. Eğer ki müşteri daha önceden yine sizi tercih etmiş ya da ürün veya hizmetinizi almadan sadece bilgi alıp gitmişse, onu hatırladığınızı belli etmeniz bu samimiyeti artıracak bir tutumdur.

Müşteriye kendisini yeniden gördüğünüze sevindiğinizi belirterek, aradan geçen süreç içerisinde nasıl olduklarını sorarak, samimi bir yaklaşım sergileyebilirsiniz. Bu aşamada da, kesinlikle ‘Senli’ hitaplardan uzak durmanızı da ayriyeten tavsiye ederiz.

Temiz ve Bakımlı Olun

Ürünün kalitesi kadar, müşteriyi karşılayacak kişinin görüntü kalitesi de oldukça önemlidir. Elbette ki pahalı giysiler tercih edin demiyoruz ama, en azından temiz ve bakımlı bir profil ortaya koymanız gerekmektedir. Nihayetinde bir oto tamircisi değilseniz, bu madde müşteriyi karşılarken dikkat edilmesi gerekenler arasında önemli bir yer tutmaktadır.

Asla Argo Kullanmayın Gıybet Yapmayın

Argo ve gıybet yapmak, kesinlikle kaçınmanız gereken şeyler olmalıdır. Başkası hakkında atıp tutmak, müşteriye çok itici gelecektir. Hatta müşteri, siz gittikten sonra da, aynı şeyleri kendisi için söylenebileceğini düşünecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir