Press ESC to close

Norveç’te Asgari Ücret Ne Kadar? Norveç Yaşam Masrafları 2023

Türkiye’de yüksek enflasyon nedeniyle yaşanan bir çok sıkıntı var. İnsanlar daha refah içerisinde yaşanan yerleri araştırıyorlar. Bunlardan bir tanesi de İskandinav ülkelerinden biri olan Norveç. Hem doğal güzellikleri hem de yaşa kalitesinin yüksekliği nedeniyle bu ülkeye olan ilgi günden güne artıyor. Yüksek yaşam standartları ve güçlü ekonomisiyle dünya genelinde popülerlik kazanan Norveç hakkında merak ettiğiniz soruları cevaplarını bu içerikte bulabileceksiniz. Norveç’te asgari ücret ne kadar? Norveç’te asgari ücretle yaşanır mı? 2023 yılı için Norveç’te yaşam masrafları ne kadar gibi bir çok sorunun cevaplarını da bu içerikte bulabileceksiniz. Lafı fazla uzatmadan Norveç ile ilgili yapmış olduğumuz güncel araştırma sonuçlarımızı paylaşmaya başlayalım.

Norveç’teki Asgari Ücret

Norveç’te asgari ücret, çalışanların yaşına ve deneyimine göre değişmektedir. Sektörel farklılıklarda bulunmaktadır. Yani örneğin inşaat sektöründe vasıfsız işçiler için saatlik 210 NOK gibi bir ücret belirlenmişken bu tutar 18 yaş altı inşaat işçilerinde 140 NOK seviyesindedir. Otel-lokanta vb. yerlerde çalışanlar için asgari ücret saatlik 180 NOK seviyesindedir. Yani farklı sektörlerde farklı asgari ücret oranları belirlenmiştir. 2023 yılı için ortalama asgari ücret ise saat başına 190,55 Norveç Kronu olarak belirlenmiştir. Bu, aylık olarak yaklaşık 38.000 Norveç Kronu veya 3.600 Amerikan Doları’na denk gelmektedir.

Norveç’te alınan asgari ücreti Türk Lirasına çevirdiğinizde 69.000 lira gibi bir rakam ortaya çıkıyor. Bu rakam Türkiye ile düşünüldüğünde oldukça yüksek bir meblağ olarak görülebilir. Çünkü Türkiye’de asgari ücret bu rakamın 8’de 1’ine tekabül ediyor. Anck Norveç asgari ücreti o ülke için düşünülmelidir. Çünkü o ülkede yaşadığınızda TL cinsinden harcama yapma imkanınız olmayacaktır. Kiranızı, market alışverişlerinizi, gıda alışverişlerinizi vs yine Norveç Kronu olarak yapacaksınız. Bu nedenle yurt dışında kazanılan parayı TL’ye çevirmek oldukça mantıksız olacaktır.

Norveç’te asgari ücretli olarak çalışanlar birçok sosyal yardım ve avantajdan da yararlanabilmektedir. Norveç balık konusunda önde gelen ülkelerden biridir. Bu nedenle de ülkeye Work and Travel ile giden ve balıkçılık alanında çalışan da bir çok kişi bulunmaktadır. Balıkçılık sektöründe çalışanlar saatlik asgari ücret olarak 180 NOK ile 240 NOK arasında değişen ücretler kazanabilirler.

Aylık olarak 38.000 Norveç Kronu yani yaklaşık 3600 dolar kazandığınız Norveç’te yaşam masrafları ne durumda? 2023 yılı için ne kadar para ile Norveç’te yaşam sürdürülebilir? Şimdi gelin bu soruların cevaplarına bakalım.

Norveç’teki Yaşam Masrafları

Norveç, yüksek yaşam standartları ve refah düzeyiyle bilinir. Ancak, ülkedeki yüksek fiyatlar da Norveç’te yaşamanın maliyetini arttırmaktadır. Norveç’te yaşam masrafları, şehir veya bölgeye göre değişebilir. Aşağıda, Norveç’teki bazı temel yaşam masraflarını ele alacağız:

Konut Masrafları

Norveç’te konut giderleri en büyük sıkıntı. Norveç’te asgari ücret alan kişiler parasının ciddi bir miktarını konaklama için ayırmak durumunda kalıyor. Kendinie ait bir eviniz varsa rahatsınız ancak eviniz yoksa Norveç’te de kiralar Türkiye’de olduğu gibi can yakan cinstendir. Eğer 2 odalı bir ev kiralamak isterseniz yaklaşık 20 bin Norveç Kronu’nu gözden çıkarmanız gerekir. Türk Lirasına çevrim yapmanın yanlış olduğunu ifade ettik ancak yine de bu tutarın yaklaşık 36.000 TL’ye denk geldiğini belirtelim. Dolar olarak ise yaklaşık 1,900 dolar diyebiliriz.

Eğer bu kadar büyük bir eve ihtiyacınız yok ise stüdyo daire tarzında 1 odalı daireler de kiralayabilirsiniz. Bu tarz dairelerin aylık kiralama ücreti ise 15.000 Norveç Kronu (1.400 dolar – 26.000) civarında olmaktadır.

Norveç’te oda kiralamak da bir seçenektir ve bu seçenek, özellikle öğrenciler için uygun olabilir. Yani bir ev kiralamak yerine bir oda da kiralayabilirsiniz. Bu şekilde ev içerisinde kendinize ait bir odanız olur ve daha az ücret ödersiniz. Bu tip kiralamalarda genellikle banyo ve mutfak ortak kullanım alanı olarak kullanılabilmektedir. Eğer Norveç’te oda kiralamak isterseniz ortalama 10 bin NOK (18.000 TL-950 dolar) ücret ödeyerek güzel bir bölgede kiralama yapabilirsiniz.

Gıda Masrafları

Norveç’te gıda fiyatları Türkiye ile karşılaştırılamayacak derece yüksektir. Ancak, orada da Türkiye’de olduğu gibi yerel pazarlar ve ucuzluk marketleri bulunuyor. Bu tarz yerlerde alışverişlerinizi yaparak daha uyguna getirebilirsiniz. Norveç’te yiyeceğiniz ürünleri kendinizin yetiştirmesi de bir başka seçenek olacaktır. Tabi şehir merkezlerinde bu biraz zor ancak şehirden uzaklaştıkça bu tarz imkanların da arttığını görebilirsiniz.

Gıda masraflarına örnek teşkil etmesi için bir kaç ürünün fiyatlarını ekleyelim.

  • 1 KG Mandalina – 20 NOK
  • 1 Litre Süt 20 NOK
  • 1 KG Kırmızı Et 250 NOK
  • 1 KG Tavuk Eti 150 NOK
  • 1 KG Peynir 110 NOK
  • 1 KG Muz 25 NOK
  • 1 KG Domates 40 NOK
  • 1 KG Elma 30 NOK

Bir aile için aylık gıda harcamaları yaklaşık 8.000-12.000 Norveç Kronu arasında değişebilir. Şuan için yani Mart 2023 tarihi itibari ile 1 Norveç Kronu 1,80 Türk Lirası etmektedir. Türk lirasında son yıllarda yaşanan değer kaybı maalesef bu bölgeye olan ziyaretleri de etkilemiştir. Önceden Türk Lirası NOK’tan daha değerli bir para iken 2023 yılında neredeyse 1 Nok 2 TL’ye ulaşmıştır. Önümüzdeki aylarda TL’de düşüşün devam etmesi halinde 1 NOK 2 TL seviyesini de aşabilir.

Ulaşım Masrafları

Norveç’te toplu taşıma oldukça gelişmiştir ve hemen hemen her şehirde kullanılabilir. Otobüs, tren ve metro gibi seçenekler mevcuttur. Ulaşım fiyatları da oldukça yüksek olabilir ancak sosyal yardımlar nedeniyle indirimli seçenekler de mevcuttur. Eğer herhangi bir indiriminiz yok ise ve Türkiye’den TL harcayacak şekilde Norveç’e gidiyorsanız sizi üzen ulaşım masraflarınız oluşabilirsiniz. Bu nedenle Norveç’te bir iş bulsanız sizin iyi olacaktır. Bir fikir sunması açısından Norveç’te şehir içi ulaşımı kullanırken otobüse veya  trene binmek için ortalama 60 lira ödeme yapmanız gerekir. Şu an İstanbul’da bu rakam 10 TL civarındadır.

Sağlık Masrafları

Türkiye’de son yıllarda sağlık konusunda büyük gelişmeler yaşandı. Hastaneler, sağlık sisteminde yenilikler vs ancak ne kadar ilerleme olsa da sağlık alanında Norveç örneğine yetişmek oldukça zor. Norveç’te sağlık hizmetleri ücretsiz olarak verilmektedir. Herkesin erişimine açıktır. Bununla birlikte, özel sağlık sigortası da mevcuttur ve özellikle seyahat edenler için uygun olabilir.

Eğitim Masrafları

Norveç’te eğitim masrafları ücretsizdir. Tabi özel eğitim kurumları da bulunmaktadır. Bu tarz özel eğitim kurumlarında yüksek ücretler çıkarılabilir. Ancak devlet kurumlarında sunulan eğitimler ücrete tabii değildir. Yine üniversitelerde de aynı durum geçerlidir. Devlete ait olan üniversitelerde eğitim ücretsizdir.

Norveç’te Asgari Ücretle Yaşanır mı?

Aslında asgari ücretin bir yerde yaşamak için belirlenmiş minimum tutar olduğunu biliyoruz. Bizim ülkemizde çalışanların yaklaşık yarısı asgari ücretle çalışmakta. Ancak yurt dışında asgari ücretle çalışanların oranı çok da az. Yani Norveç’te genellikle vasıfsız işçiler asgari ücret civarı kazanıyor, vasıflı işçiler ise asgari ücretten daha fazla gelir elde edebiliyorlar.

Norveç’te asgari ücret ile geçinilebilir mi diye bakıldığında, eğer tek başınaysanız asgari ücretle çok rahat bir şekilde yaşayabilirsiniz. Eğlenmek için de kendinize ciddi anlamda para bırakabilirsiniz veya para biriktirmeyi tercih edebilirsiniz. Ancak 4 kişilik bir ailenin asgari ücretle geçinmesi ancak kıt kanaat olabilir gibi görünüyor. Çünkü giderler oldukça fazla. Bu nedenle de özellikle kiralayacağınız evi ucuza kapatabilirseniz sizin için oldukça karlı olacaktır diyebiliriz. Sonuç olarak Norveç’te asgari ücretle geçinme olasılığı Türkiye’de asgari ücretle geçinme olasılığından oldukça fazladır. Bu nedenle Norveç’in daha standartları yüksek bir ülke olduğu söylenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir