Polonya’da Asgari Ücret, İş Fırsatları ve Masraflar

polonya'da asgari ücret

polonya'da asgari ücret

Polonya, Ukrayna gibi ülkemiz vatandaşları tarafından çok sevilmektedir. Erasmus ile bu ülkeye giden öğrenciler çok memnun kalmakta ve bu ülkede çalışmayı istemektedirler. Durum böyle olunca Polonya’da asgari ücret ne kadar sorusu sorulmaktadır. Bu yazımızda Polonya’da ödenen asgari ücret ve Polonya’da iş fırsatları hakkında bilgiler sunacağız.

Polonya’da Asgari Ücret

Polonya’da ödenen asgari ücret 2019 yılı itibariyle 523,09 Euro olarak belirlenmiştir. İşsizlik oranı düşük ülkeler arasında yer alan Polonya, birçok göçmene ev sahipliği yapmaktadır. 523,09 Euro güncel kur ile 2.228,37 Polonya Zlotisi yapmaktadır. Alım gücü yüksek olduğu için asgari ücret çoğu zaman yeterli olmaktadır.

Başkent Varşova, en çok iş fırsatının bulunduğu şehirdir ve çoğu iş için asgari ücretin üstünde maaş ödenmektedir.

polonyada-yaşamak
polonyada-yaşamak

Polonya’da İş Fırsatları ve Masraflar

Polonya’da Türk firmaları inşaat işi yapmaktadır fakat bu sektörde fazla firma bulunmamaktadır. Bilişim sektöründe birçok şirketin bulunduğu bu ülkede, her daim yazılımcı ihtiyacı bulunmaktadır. Vasıfsız olarak gitmeniz durumunda yüksek ihtimalle işsiz kalabilirsiniz. Dil biliyorsanız ve üniversite mezunuysanız, güzel maaş alabileceğiniz işler bulabilirsiniz. Ülke genelinde asgari ücretin üzerinde maaş ödenmektedir ve devlet tarafından birçok destek sağlanmaktadır. Çocuklu ailelere devlet katkısı ile daha çok maaş verilmekte ve eğitim için ek ücretler ödenmektedir.

Başkent Varşova’da merkezi bir konumda yaşamak isterseniz aylık kira masrafınız ortalama 1.000 Polonya Zlotisi olacaktır. Evin büyüklüğüne göre bu ücret artacaktır. Konum olarak merkezden uzaklaşırsanız ödeyeceğiniz kira azalacaktır. Bunun yanında market, ulaşım ve eğitim masrafları oldukça azdır ve devlet tarafından destek verilmektedir.

Türk kültürü hakkında çok fazla işletmenin olmaması yeni gidecek kişiler için faydalıdır. Yatırım yapmak isteyeceğiniz ülkelerden biri Polonya olabilir, Türk yemekleri veya kıyafetleri satabileceğiniz dükkanlar burada iş yapacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir