Portekiz de Asgari Ücret
Portekiz’de Asgari Ücret ne kadar

Portekiz, ülkemize uzak olan ülkeler arasında yer almaktadır fakat her ülkede olduğu gibi bu ülkede de yaşayan Türk’ler bulunmaktadır. Bu sebeple Portekiz’de asgari ücret ne kadar, Portekiz’de iş fırsatları nelerdir gibi sorular çokça sorulmak ve cevabı merak edilmektedir. Bu yazımızı okuyarak hem Portekiz hem de Portekiz’de ödenen asgari ücret hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

Portekiz’de Asgari Ücret

Portekiz Devleti tarafından Temmuz 2019 tarihi itibariyle belirlenen ve ödenen asgari ücret; 700 Euro’dur. Ülkenin büyük bir çoğunluğu asgari ücret karşılığında çalışmaktadır. İşsizlik oranı biraz yüksek olan ülkeler arasında yer alan Portekiz, turizm merkezleriyle karşımıza çıkmaktadır. Turizm, başlı başına bir sektördür ve bu alanda birçok iş bulunmaktadır.

Portekiz’in başkenti Lizbon’da asgari ücretin üzerinde maaş almanız mümkündür. Bazı sektörlerde daha yüksek maaş ödenmektedir fakat iş şartları zorludur.

portekiz iş fırsatları

portekiz’de iş fırsatları

Portekiz’de İş Fırsatları ve Masraflar

Haftalık ve resmi olarak 40 saat çalışma hakkınız bulunmaktadır. Bu süreyi geçtiğiniz zaman, alacağınız ücret artmaktadır. Türk firmalarının çok fazla yatırım yapmadığı bu ülkede vasıflı olarak iş bulmanız daha kolaydır, özellikle yabancı dil biliyorsanız ve üniversite mezunuysanız iş bulabilirsiniz. Başkent Lizbon, iş için en uygun şehirdir diyebiliriz fakat diğer şehirlere göre biraz pahalıdır. Bunun yanında esnaf olarak çalışabilir veya inşaat işçisi olabilirsiniz. Vasıfsız kişiler genellikle turizm, gıda ve inşaat sektöründe çalışmaktadırlar.

Maaşların yanında Portekiz’de masraflar da merak edilmektedir. Ev kiralarından bahsedecek olursak, merkezi bir konumda 3+1 dairenin fiyatı ortalama 700-800 Euro civarında olabilmektedir. Asgari ücret ile çalışırken merkezi bir konumda ev tutmak pek mümkün değildir. Bunun yanında ulaşım ücretleri yüksek değildir ve halk bu konuda memnundur. Market fiyatları ise, alışveriş yapılan konuma göre değişebilmektedir.

Hollanda’da Asgari Ücret, İş Fırsatları ve Masraflar

Previous article

İspanya’da Asgari Ücret, İş Fırsatları ve Masraflar

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir