Romanya’da Asgari Ücret
Romanya’da Asgari Ücret

Romanya’da bir sürü Türk bulunmaktadır. Bu sebeple Romanya’da asgari ücret merak edilmektedir. Bu yazımızda Romanya’da iş fırsatları ve ödenen asgari ücretten bahsedeceğiz. Türkiye’ye uçak ile 1 saat uzaklıkta olan bu ülkede yaşayan kişiler oldukça memnundur.

Romanya’da Asgari Ücret

Romanya’da ödenen asgari ücret 2019 yılı için 446,02 Euro olarak belirlenmiştir. Romanya hükümeti, asgari ücrete her yıl ortalama 40 ile 50 Euro arasında zam yapmaktadır fakat bu miktar yeterli bulunmamaktadır. Romanya’nın resmi para birimi; Rumen Leyi’dir. Güncel kur ile 446 Euro, 2.131 Rumen Leyi yapmaktadır. Romanya’da yaşayıp asgari ücret alan bir kişi, başkent dışında birçok şehirde yaşayabilir. Başkent Bükreş, iş fırsatlarının çok olduğu bir şehirdir fakat biraz pahalıdır.

Romanya’da resmi çalışma saati haftalık 40 saat olarak belirlenmiştir fakat 8 saat mesai yapma hakkınız bulunmaktadır, mesai yaptığınız takdirde ödemesini maaşınızla alırısınız. Haftalık 48 saatten fazla çalışmak veya çalıştırmak yasaktır. Romanya’da 16 yaşında bir kişi çalışmaya başlayabilmektedir. Ayrıca bir gün içinde 12 saat civarında çalışırsanız, 24 saat izin hakkınız doğmaktadır. Romanya, en az 1 yıllık çalışma izni vermektedir, daha fazlası için konsolosluğa başvurmanız gerekmektedir.

Romanya’da Asgari Ücret

ROMANYA’da iş fırsatları

Romanya’da İş Fırsatları ve Masraflar

Romanya’da en çok iş, başkent Bükreş’de yer almaktadır. Romanya’da birçok Türk şirketi ve firması bulunmaktadır. Bu firmalar genellikle inşaat işi ile uğraşmaktadır. Bu nedenle Türkiye’den birçok işçi alımı yapılmaktadır. Romanya’da işçi olarak çalışan bir Türk ortalama 2.500 Leyi ödeme alabilmektedir.

Genel olarak bazı bölgeler hariç pahalı bir ülke değildir. Market fiyatları Türkiye ile hemen hemen aynıdır. Bükreş’de yaşamak isterseniz ortalama bir dairenin fiyatı 1300 Leyi civarındadır. Ailede 2 kişi asgari ücret ile çalışıyorsa, geçinmek zor olmayacaktır. Ulaşım ve eğitim masrafları Türkiye ile benzerdir.

Kıbrıs’da Asgari Ücret, İş Fırsatları ve Masraflar

Previous article

Brezilya’da Asgari Ücret, İş Fırsatları ve Masraflar

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.