Ukrayna’da Asgari Ücret, İş Fırsatları ve Masraflar

ukrayna'da asgari ücret

ukrayna'da asgari ücret ne kadar

Ukrayna, vatandaşlarımız tarafından sıkça ziyaret edilen ülkeler arasında yer almaktadır. Burayı sevip, çalışmak isteyen birçok kişi bulunmakta ve bu kişiler, Ukrayna’da asgari ücret ne kadar sorusunu sormaktadır. Gece hayatı ile ünlü olan bu ülkede birçok Türk yaşamaktadır. Yazımız sayesinde hem Ukrayna’da ödenen asgari ücreti hem de Ukrayna’da yaşamak hakkında bilgiler edineceksiniz.

Ukrayna’da Asgari Ücret

2019 yılı itibariyle ödenen asgari ücret, 4173 Grivna olarak belirlenmiştir. Güncel kur ile 177,72 dolara denk gelen Ukrayna asgari ücreti, ekonominin ne kadar kötü olduğunu göstermektedir. Ödenen asgari ücret çok azdır ve vatandaşlar bu konuda zam beklemektedirler. Rusya ve Amerika ile kötü ilişkiler yaşayan Ukrayna, bu durumdan oldukça zararlı çıkmıştır.

Ukrayna’da İş Fırsatları ve Masraflar

ukrayna'da iş fırsatları
ukrayna’da iş fırsatları nelerdir

Ukrayna’da birçok Türk firması bulunmaktadır. Türkler genellikle turizm ve inşaat sektöründe aktif olarak görev almaktadır. Türk firmalar, işçi ihtiyacını ülkemizden karşılmakta ve birçok imkan sunmaktadır. Bu firmalar, konaklama, ulaşım ve gıda ihtiyaçlarını kendileri karşılamaktadır. Ayrıca inşaat işçisi olarak çalışan kişiler, asgari ücretin üzerinde maaş almaktadırlar. Asgari ücret yetersiz kaldığı için birçok kişi ek iş yapmakta ve gelir elde etmektedir.

Başkent Kiev, iş fırsatlarının en çok olduğu şehirdir. Gece hayatının aktif olduğu bu şehirde turizm sektörü çok canlıdır. Yatırım yapan ve gelir elde eden kişiler bulunduğu gibi seyyar olarak iş yapan kişiler de bulunmaktadır.

Ukrayna’da masraflar ortalamanın biraz üstündedir. Alım gücü biraz düşük olduğu için bu ülkede yaşayan kişiler için her şey pahalı gelmektedir. Tatil için masrafsız ülkeler arasında yer almaktadır fakat Ukrayna Grivna’sı karşılığında çalışanlar için pahalı bir ülkedir. Vasıflı bir kişiyseniz ve dil biliyorsanız, bu ülkede işsiz kalmazsınız ve asgari ücretin iki katı gelir elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir