Press ESC to close

Ürdün’de Asgari Ücret, İş Fırsatları ve Masraflar

Ürdün çok fazla bilinmeyen fakat iş fırsatlarının olduğu küçük bir ülkedir. Göç eden sayısı az olsa bile Ürdün’de asgari ücret ne kadar sorusu sorulmakta ve iş fırsatları, masraflar hakkında bilgi istenmektedir. Bu yazımızda Ürdün’de yaşam ve maaşlar ile ilgili bilgiler paylaşacağız.

Ürdün’de Asgari Ücret

Ürdün’de 2019 yılı itibariyle ödenen asgari ücret 490 Dolardır. 354 Ürdün Dinarına denk gelen bu sayı, günlük yaşam için pek yeterli olmamaktadır. Ürdün’de de diğer ülkelerde olduğu gibi maaşlar, kişinin tecrübesine bağlı olarak değişmektedir. Ürdün petrol, tekstil ve inşaat alanında yatırım alan bir ülkedir. Son yıllarda Türk firmalar, inşaat şirketleri açarak bu ülkede yatırım yapmaya başlamışlardır. Ayrıca çalışmak için gelen işçilere konaklama ve ulaşım hizmetleri şirket tarafından sağlanmaktadır. Şirketler sadece işçi alımı yapmamaktadır. İşçilerle beraber mühendis, mimar ve muhasebecilere de ihtyaç duyulmaktadır.

ürdün'de masraflar
ürdün’de-masraflar

Ürdün’de bir doktor veya inşaat mühendisi ortalama 5.000 Dolar maaş alabilmektedir. Bu yeni başlayan kişiler için geçerlidir, tecrübeli kişiler çok daha yüksek maaş alabilmektedirler.

Ürdün’de İş Fırsatları ve Masraflar

Başkent Amman’da birçok iş bulunmaktadır. Başkent olduğu ve gelişmiş bir şehir olduğu için büyük imkanlar bu şehirde bulunmaktadır, durum böyle olunca başkent biraz daha pahalı bir şehir halini almıştır. Toplamda 12 şehri bulunan ülkenin daha ucuz şehirleri de bulunmaktadır. Verimli toprakları olduğu için tarım sektörü de gelişmiştir, bunun yanınad turizm sektöründe de dönem dönem işler çok artmaktadır.

Ürdün’de masraflar, şehire göre fark etmektedir. Başkentte merkezi konumda ortalam bir daire kiralamak isterseniz istenen ücret 800 Ürdün Dinarı civarında olacaktır. Bu miktar küçük şehirlerde ve merkezi olmayan yerlerde daha da düşmektedir. Bunun yanında şirketler ulaşım, sağlık sigortası ve konaklama sağladığı için masraflarınız az olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir