Press ESC to close

Borsada 2024 Beklentileri Neler? 2024’te Borsa Kazandırır mı?

Yatırım denildiğinde akla ilk gelen enstrümanlardan bir tanesi borsalardır. Ülkemizde Borsa İstanbul son yıllarda gösterdiği performansla tüm dikkatleri üstüne çekmeyi başarmıştır. 2023 yılı biraz çalkantılı geçse de hisse senetleri hala enflasyona karşı en önemli yatırım araçları içerisinde yer almaktadır. Uzmanların, bankaların ve finans kurumlarının 2024 yılına yönelik borsa beklentilerini araştırdık. 2024’te hisse senedi piyasalarını neler bekliyor? Borsa 2024’te para kazandırır mı gibi sorularınızın cevaplarını bu içerikte bulacaksınız.

2023’te Borsa Yatırımı Para Kazandırdı mı?

Yatırım araçları içerisinde 2023’ün belki de en az kazandıranı oldu Borsa İstanbul. Öyle ki Bitcoin yüzde 154, euro %63 oranında kazandırırken dolar yatırımı yapanlar %57 kazanmış oldular. Borsa İstanbul’da ise 2023 yılında getiri oranı yüzde 35 oldu. Tabi bu kazanç oranı TÜFE’den arındırıldığında BIST 100 yatırımcısının 2023 yılını kazançla değil %18 kayıpla kapadığını söylemekte fayda var. Ancak buradan hisse senedi yatırımcılarının hepsi para kaybetti gibi algılanmalısın.

Borsada 2023 yılında para kaybettiren şirketler olduğu gibi kazandıran şirketler de vardı. Öyle ki bazı şirketlerin yıllık getirisi %500’ün üzerinde oluştu. Aşağıdaki tabloda son 1 yılın en çok para kazandıran hisselerini görüntüleyebilirsiniz.

Borsada 2024 Beklentileri Ne Yönde?

Piyasa uzmanları, araştırmacılar, bankalar ve yatırım kuruluşları borsanın 2024’te pozitif bir getiri sağlayacağını öngörüyor. Enflasyonun 2024 yılı sonunda %40 civarına öngörüldüğü Türkiye’de yine yıl sonuna doğru faiz indirimlerinin gelebilme ihtimali söz konusu. Ayrıca Ocak ayı içerisinde yapılacak olan TCMB faiz toplantısından son bir kez faiz artışı ve faiz artırım sürecinin tamamlandığına dair bir mesaj bekleniyor. Bu nedenle önümüzdeki toplantılarda faiz artırımı sinyalinin kesilmesiyle birlikte borsada artık daha yüksek likidite ile yukarı yönlü seyirler görmemiz mümkün olabilir.

Yurt dışı ve yurt içi bir çok kurum hisse senetleri ile ilgili beklentilerini paylaşmayı südürüyor. Bu beklentilerde ortak okta hisselerde yükseliş beklentisi olarak dikkat çekiyor. BIST 100 geneli için de 10 bin puan üzerinde hedef seviyeleri araştırma raporlarında belirtiliyor. Bu anlamda 2024 Borsa İstanbul yılı olabilir gibi görünüyor.

Diğer taraftan riskleri de es geçmemek gerekiyor. Mart ayında yerel seçimler var. Bu durum belirsizliğe neden olmakta. Seçimlerin sonrasında ise uzun sürecek seçimsiz bir döneme gireceğimiz için seçimlerden sonra daha olumlu bir hava ile karşılaşma durumumuz da var tabii.

2024’te Hangi Hisseler Ön Plana Çıkıyor?

Geçen sene enerji hisseleri oldukça ön plandaydı. Zaten halka arzlar da genellikle enerji sektöründen geldi. Yenilenebilir enerji sektörü hisseleri bu sene de olumlu performans gösterecek gibi duruyor. Yine yaz ayları yaklaşırken turizm ve havayolu şirketlerinden bir atak görülebilir. Yine ramazan ayı yaklaşırken de gıda sektörü hisselerinin adını sıklıkla duyabiliriz. Ayrıca hisse senetlerinde bu yıl biraz da tahtacıların göstereceği performans merak ediliyor. Geçen yıl aşırı değer kaybı yaşayan tahtalarda ve aşırı yükseliş yaşanan tahtaların tahtacıları nasıl aksiyon alacak bu da önemli. Tabi yabancı yatırımcıların da piyasaya girişinin artması bekleniyor. Bu para akışıyla beraber tahta sahipleri e el değiştirebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir