Altın Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

Altın Hesabı

Altın Hesabı Açtırmak

Döviz ve TL mevduat hesaplarının yanı sıra altın hesabı açtırmak da artık oldukça kolay ve sıkça tercih edilebilen bir işlem oldu. Bu aşamada altın hesabı açtırmak için gerekenleri ve bu hesabın açılmasının avantajlarını sizlerle paylaşmak istedik. Aynı zamanda stratejik olarak nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair ufak ipuçları vermeye çalışacağız. İşte tüm yönleri ile altın hesabı açtırmak…

Altın Hesabı Nedir?

Sahtekarlık, kayıp ve çalıntı gibi risklere karşı gram cinsinden yapabileceğiniz altın mevduatına, altın hesabı denmekte. Tıpkı döviz ve TL mevduatlarında olduğu gibi vadeli ve vadesiz olabilmektedir. Tasarruflarınızı altın olarak değerlendirerek altın hesabı açtırabildiğiniz gibi, altına dayalı hesaplamalar yaparak şubelerden de direkt olarak altın hesap açtırabilirsiniz.
Altın hesabını, herhangi bir döviz cinsi para birimi üzerinden açılabileceğiniz gibi, TL tasarruflarınızın anlık dönüşümleri ile de yapılabilir. Bu durumda hangisi sizin için avantajlıysa bu şekilde yapabilirsiniz.

Altın Hesap Nasıl Açılır?

Altın hesap açtırmaya karar verdiyseniz ve hangi banka olduğu konusunda tam karar kıldıysanız; artık bunun için aşamalara geçebiliriz. Öncelikle, bu hesabı 2 şekilde açtırabilirsiniz. Eğer seçtiğiniz bankada daha önce bir mevduat hesabınız varsa; bu durumda sadece bir talimat ile altın hesap da açtırabilirsiniz. Eğer daha önce herhangi bir hesabınız yoksa ve ilk defa bir hesap açtıracaksanız, bu durumda, nüfus cüzdanınızın aslı ile başvuru yapabilirsiniz. Sizin için istenen belgeler ise; ikametgah adresi ve iletişim bilgileri olacaktır.

Avantajları Nelerdir?

Aslında diğer tüm yatırım araçları gibi genel perspektifte değerlendirecek olursak; altın genellikle yukarı yönlü hareket eden bir araçtır. Bu yüzden kısa vadede zarar edecek olsanız da, orta ve uzun vadede her türlü kâr elde edebileceğinizi söylemek gerekir. Özellikle son yıllarda ülkelerin merkez bankalarının rezerv araç olarak altına yönelmeleri, altının iç piyasada değerlenmesini sağladı. Bu durum uzun yıllar bu şekilde devam edeceğe benziyor. Ve çok büyük ihtimalle, önümüzdeki günlerde rekorlar görebiliriz. Elbette bu sadece bir tahmin ve koşulların ne şekilde değişeceğini zaman gösterecektir. Bununla birlikte, el değiştirirken büyük oranda zarara uğratan altın, altın hesapla birlikte cüzi oranda etkilenecek ve zarar etmenizi minimal düzeye indirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir