Press ESC to close

Çek Kırdırma Nasıl Yapılır? Çek Kırdırma Komisyonu Ne Kadar?

Elinde bulunan çekleri günü gelmeden önce nakde çevirmek isteyenlerin en sık sorduğu sorular arasındaki çek kırdırma nasıl yapılır? Çek nasıl kırdırılır ve çek kırdırma komisyonu ne kadar? Gibi tüm soruların cevaplarını, sizler için yazdık.

Çek Kırdırma Nedir? Çek Kırdırma Nasıl Yapılır?

Uzun vadeli çeklerin nakde çevrilmesi için, normal tutarının daha altında başta finans kuruluşları olmak üzere veya çek kırma işleriyle uğraşan kişilere çek kırdırma komisyonu verilerek, mevcut çekin nakde dönüştürülmesidir. Buradaki temel amaç, kişi ya da firmaların alacağını çek karşılığında alması yani nakit alamaması nedeniyle, nakit ihtiyaçlarını gidermesidir.

Sizden çeki komisyon karşılığında alacak kişi çekin vadesini beklemekte, vadesi geldiğinde nakit karşılığını almaktadır. Bu nedenle bu bekleme süresi karşılığında, çekin karşılığında size nakit vermek için bir miktar komisyon alınmaktadır.

Özel finans kuruluşları bu işlemi yaptığı gibi, kırdırmak istediğiniz çekin niteliğine bağlı olarak, çekin bulunduğu banka üzerinden de bu işlemi yaptırmanız söz konusu olabilir. Bunlar işlemin yasal boyutu olup, yasalarda yer almayan ancak işlem yapan şahıslarda bulunmaktadır. Kısacası nakit parası olan ve bunu çek kırma şeklinde değerlendirmek isteyen kişilere de çek kırdırma komisyonu vererek, elinizdeki çekleri nakde dönüştürebilirsiniz.

Çek kırdırma nasıl yapılır?

Çek Kırdırma Komisyonu Ne Kadar?

Bunun için, birçok faktör değerlendirilmektedir. Bunların başında yer alan iki temel faktör, çekin tutarı ve mevcut vadesidir. Tutar yüksek olduğunda komisyon oranı düşebilirken, vadenin uzun olması komisyon tutarını artırmaktadır. Bu işlemi yapan kişi ya da kuruluşlar, çekinizin güvenilirliği konusunda emin olmak isteyeceği için bu konuda araştırma yapabilmektedir. Özellikle finans kuruluşları, bu konuda çok daha hassastır.

Genel olarak komisyon oranlarına baktığımızda yukarıdaki faktörleri de dikkate alarak söyleyecek olursak, çek kırdırma komisyon oranları %3 ile %10 arasında değişebilmektedir.

Çek Kırdırmak Yasal Mı?

Faktöring şirketleri veya bankalar üzerinden yapacağınız tüm işlemler, yasal işlemlerdir. Şahıslarla yapılacak işlemler ise vergi kaydı ve diğer etkenler düşünüldüğünde, yasal değildir. Ancak günümüzde, şahıslar üzerinden bu işlemlerinde yapıldığı bilinmektedir.

Çek Kırdırma Komisyonu Ödemeden Nasıl Kullanabilirim?

Kırdırma işleminde ödemek zorunda olduğunuz komisyondan kurtulmak, çekte yazan tutarı zarar etmeden kullanmakta mümkündür. Bunun için sizde başka bir yere olan ödemenizi cirolama yöntemiyle vade farksız kabul edebilecek alacaklınız varsa oraya çek karşılığında ödeyebilirsiniz. Veya çek karşılığında, mal ve hizmet satın almanızda mümkündür. Kimi firma veya şahıslar ödemeyi çek karşılığında aldıklarında vade farkı koyacak olsalar da, ticaretini canlandırmak isteyenler bu farklı almadan çek karşılığında size mal ya da hizmet satabilecektir.

Zarara uğramamak için imkanınız varsa çekin süresini bekleyerek tam karşılığını, süresi geldiğinde nakit olarak tahsil edebilirsiniz. Acil nakit ihtiyaçlarınızda da, yukarıda bahsedilenler gibi kırdırma yoluna giderek komisyon karşılığında nakde çevirerek nakit ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir