emeklilikte yaşa takılma gelişmeler
emeklilikte yaşa takılanlar

EYT (Emeklilikte Yaşa Takılma) Nedir?

Türkiye’de genel olarak mevcut konumdaki emeklilik sisteminde yer alan düzenlemeler dahilinde, primini dolduran bir emekli adayı, yaş süresi emeklilik yaşına ulaşana kadar emekliliğini beklemektedir. Halk arasında genel bir tabi ile bu yaşı bekleyen, yani yaşa takılanlara EYT denir. Açılımı ise Emeklilikte Yaşa Takılma olarak bilinmektedir.

Türkiye Yasal Düzenlemelerinde Emeklilik Şartları

Mevcut sistemde emekli olabilmek için 3 temel şart mevcuttur. Bu şartlar sağlandığı taktirde emekli olunabilmektedir. Şartları maddeler halinde inceleyecek olursak;

  • İlk olarak emekliliğin şart koştuğu madde sigortalı kalınan süredir.
  • İkinci temel şart ise mesleki prim sayısı esas alınır

SSK’lı bireyler için 8 Eylük 1999’a kadar yalnız bu iki madde emekli olmak için gerekli iki şart idi. Daha sonra yapılan bir düzenleme ile 8 Eylül 1999’da aranan üçüncü bir şart emeklilik için gerekli bir kriter oldu.

  • Üçüncü ve son madde ise yaş şartıdır. Bu şartın kadınlar veya erkekler için geçerliliği farklı olarak detaylandırılmıştır. Kadınlar için, 40 veya 58 erkekler için ise 44 veya 60 yaşlara kadar bekleme gibi bir süre aralığı belirlenmiştir.
emeklilikte yaşa takılma gelişmeler

emeklilikte yaşa takılanlar

EYT’de Yeni Düzenlemeler Var Mı?

Bu düzenlemeler ile emeklilik sisteminde cinsiyete göre farklılık gösteren bir yaş bekleme şartı eklenmiştir. Mevcut düzende yer alan bu sisteme Emeklilikte Kademeli Sistem denilmektedir. Düzenlemelerin desteklediği emeklilikte yaşa takılma şartını destekleyen diğer yasalar 2002 ve 2008 senelerinde yayınlanmış olup emeklilikte yaş şartını uzun ömürlü kılar niteliktedir.

Geçmişten geleceğe yapılan düzenlemeler, yayınlanan yasalar ile birlikte SGK ve Çalışma Başkanlığı’nın yakın zamanda EYT’ye dair bir çalışmaları bulunmamaktadır. Ancak mecliste görüşüleceği ön görülen EYT konusunda yeni bir karar, kanun veya bildirge yayınlanması beklenmektedir. Emekli olmak isteyerek yaşı bekleyen milyonlarca insan arasında yaş şartı BAĞ-KUR’lular veya memurlar için hala geçerliliğini korumaktadır.

Ptt Kart Şifremi Unuttum, Yenisini Nasıl Alırım ?

Previous article

Bugün Altın Fiyatları Ne Olur ?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Genel