Kredi Kartına Fazla Yatırılan Para Nasıl Geri Alınır?

fed sonrası ons fiyatları

Fed faiz arttırımı kararı sonrası altın ons fiyatları

Kredi kartı borçlarınız sebebiyle sürekli çalışmak durumundaysanız bazı durumlarda kredi kartlarınıza borcunuzdan fazla para yatırmak gibi bir hataya düşebilirsiniz. Böyle bir durumda yapmanız gerekenler ile ilgili bilgilere kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz bir kaynak her zaman önemli olmuştur. Kredi kartıma dönem borcumdan fazla para yatırdım geri almam mümkün müdür? diye düşünüyorsanız kredi kartına yatırılan fazla para iadesi ile ilgili bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kredi Kartına Yatırılan Fazla Para Nasıl Geri Alınır?

Elinizde bulunan likit parayı istemeden de olsa kaybettiğinizi düşünüyorsanız bu konuda fazla endişelenmenize gerek yoktur. Çünkü yaptığınız hatalı ödemeyi geri alma imkanınız bulunuyor. Örnek verecek olursak kredi kartınızın limiti 500 Türk lirası ise yaptığınız ödemenin 505 Türk lirası olduğu zaman limit aşımında olan tutar 5 Türk lirası oluyor. Yasal olarak bu ücret tamamen size aittir. Bu miktarı iki yol ile geri alma imkanınız bulunuyor.

1-     Gelecekte Yapacağınız Harcamalar için Bu Miktarı Kullanabilirsiniz

Kredi kartına normal ödeme miktarınızın üzerinde yatırmış olduğunuz miktar kredi kartı bakiyenize ekleneceği için bu miktarı bir sonraki harcamalarınızda kullanabilirsiniz. Aklınıza yeni dönemde bu bakiyenin size borç olarak geri dönüş sağlayacağı düşüncesi geliyorsa bu durum tamamen yanlıştır. Kredi bakiyeniz içerisinde bulunan artı paralar asla ve asla borç olarak size geri dönüş yapmaz. Bir nevi bankamatik kartınızdan para harcıyormuş gibi düşünebilirsiniz.

Eğer kredi kartı kullanımlarınız düzenli değil ise bu parayı geri almak için bir alternatif yolunuz daha bulunuyor. Bankalar ile görüşerek geri ödeme taleplerinizi bildirebilirsiniz.

2-     Kredi Kartına Yatırılan Fazla Para için Bankalardan Geri Ödeme Talebinde Bulunabilirsiniz

Ara sıra kullandığınız kredi kartının ödemesini fazla bir miktarda yaptıysanız bankanız ile görüşerek bu miktarı geri talep edebilirsiniz. Halk arasında kredi kartına fazla miktarda para ödemesi yaparak kredi notunu olumlu yönde etkileyebileceğinize dair yanlış bilgiler bulunmaktadır. Bunun doğrusu kredi notunu arttırmanın en önemli yollarından biri harcamalarınızı düzenli bir şekilde belirtilen miktarda ödemektir.

Kredi notunuz ve kredi kartınız arasındaki  ilişki, kredi kartınızın size sağladığı limit ile doğru orantılıdır. Bu limiti doğru bir şekilde yönetirseniz ve ödemelerinizi sürekli olarak doğru bir şekilde yaparsanız kredi notunuz sürekli artış içerisinde olacaktır. Kredi notunu arttırma yöntemleri için bir sürü yanlış bilgi internet sisteminde anlatılmaktadır. Bu şekilde anlatılanları çok dikkate almadan doğru kaynaklardan araştırma yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Kredi kartınıza yatırdığınız fazla para kredi kartı limitinizi etkilemeyecektir. Yukarıda verdiğimiz örnek gibi bankamatik kartına para yatırır gibi düşünebilirsiniz. Harcamasını yaptığınız andan itibaren bu miktar eski haline dönecektir.

Önemli Bilgi: Kredi kartınıza yaptığınız fazladan ödemeler ile yapılan harcamalar kredi kartı alışveriş faizi üzerinden faizlendirilmektedir. Yani fazla para yatırmak sizin için iyi olmayacak tam tersine fazlaca faizler ödemenize sebep olacaktır. Aynı zamanda limitiniz aşım durumunda olursa banka tarafından kredi kartınıza limit aşım faizi işletilecektir. Bu durumların tamamına dikkat ederek fazla faiz ödememenin en iyi yolu fazla yatırılan miktarın bankadan talep edilmesi geri alınmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir