Press ESC to close

Kredi Ön Onayı Nedir? Hangi Durumlarda Olumsuz Olur

Bankalara yapmış olduğunuz kredi başvuruları için bankalar size kredi verip veremeyecekleri konusunda ön onaya ihtiyaç duyarlar. Kredi siciliniz ile ilgili bazı araştırmalar yapıldıktan sonra kredi ön onayı adı altında kredi almanız için gerekli şartları yerine getiriyor olduğunuz size bildirilir. Ön onay sürecinde bankalar daha önce bankalardan kredi kullandıysanız bu krediyi ödeme alışkanlığınız, mevcut borç tutarınız ve aylık geliriniz ile ilgili bilgiler için araştırmalar yapmaktadır.

Bankalara kredi başvurusu yaptıktan sonra bu araştırmalar yapılınca size sonuç SMS veya mail olarak onaylandı veya onaylanmadı diye bildirilir. Eğer onay aldıysanız kredi miktarını bankanıza başvurarak çekebilirsiniz. Kredi ön onayı ile ilgili detaylı bilgilere yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Kredi Ön Onayı Hangi Durumlarda Olumsuz Olur?

Kredi ön onayının olumsuz olması birkaç sebepten dolayı olabilir. Kredinizin ön onay sürecinde bankalar sizin hakkınızda ilk bilgiye kredi notunuz ile ulaşır. Kredi notunuz düşükse kredinizin ön onay sürecinde olumsuz cevaplar alabilirsiniz. Bir diğer önemli neden ise çekmek istediğiniz kredi miktarının aylık ödemelerinin aylık gelirinizin 3te 1’inden fazla olmasıdır. Diğer son ihtimal ise bankalar nezdinde kara listede bulunuyor olmanızdır. Bu gibi durumlarda ön onay sürecinin başarısızlıkla sonuçlanabilir.

Ön Onay Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Kredi başvurusu yapıyorsanız başvuruda sizden istenen bilgiler arasında bulunan belgelenebilir gelirinizi doğru bir şekilde belirtmeniz gerekmektedir. Aynı şekilde aylık gelirinizin 3te 1’i kadar taksitlendirme seçeneği olan kredi miktarına başvuru yapmanız gerekiyor. Örnek vermek gerekirse 2100 Türk lirası aylık geliri olan bir kişi en fazla 700 tl taksiti bulunan bir kredi miktarına başvuru yapabilmektedir.

Ayrcıca belgelenebilir gelirinizin yanı sıra mevcut borçlarınızın ve ödemelerinizin kesintisiz bir şekilde devam ediyor olması gerekmektedir. Yani ödemelerinizde hiçbir aksaklık bulunmamalıdır. Aynı zamanda kredi ön onayı almak için kredi notu kaç olmalıdır sorusunun cevabı olarakta 1500 ve üzerinde olmasına özen göstermelsiniz.

Kredi Ön Onayı Kesinlikle Gerekli midir?

Geçmişte kredi ve kredi kartlarına başvuru yapabilmek için bankalara bizzat başvuru yapmanız gerekiyordu. Son zamanlarda internetin çok sık kullanılması ile birlikte internet üzerinden kredi ve kredi kartı başvurusu yapmak kolay hale geldi. Aynı şekilde bu sebepten dolayı kredi başvurularınızın cevaplandırma süreleri de kısalmış oldu. Kredi notu olayının ortaya çıkışından itibaren bankalar sizinle ilgili daha net bilgilere kolay bir şekilde ulaşabiliyor. Bu durumun sonucunda başvurusunu yapmış olduğunuz kredi veya kredi kartının olumlu veya olumsuz bir şekilde sonuçlanma süreci çok çok kısaldı. Kredi veya kredi kartı gibi bankaların kişilere nakit para sunduğu ürünlere yapılan başvurularda ön onay süreci bankaların sizin hakkınızda bilgi sahibi olmaları için çok önemlidir. Ön onay süreci bu sebepten dolayı çok fazla önem arzetmektedir. Daha önce bankalardan kullandığınız kredi veya kredi kartlarının ödemelerini düzgün bir şekilde yapmanız durumunda ön onay süreci sizin için çok kolay olacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir