Press ESC to close

Lansman Nedir ? Lansman Fiyatı Ne Demektir ?

Son yıllarda  lansman kavramı bir çok yerde kullanılmaya başlanmıştır. Bu yüzden çoğu kişinin aklında “Lansman nedir?” sorusu canlanır. Dilimize Fransızcadan gelmiş olan lansman kelimesi, Fransızcada lancement şeklinde kullanılmakta olan lansman kelimesi ülkemizde hangi alanlarda kullanılmaktadır, lansman ne demektir gibi soruların cevaplarını bu makalemizden öğrenebileceksiniz.

Lansman Nedir?

Lansman kelimesi tanıtım ya da tanıtma olarak anlamlandırılabilir. Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse her sektör grubunun yeni çıkarttığı ürünleri müşterilerine tanıtması gerekir. Tanıtılan ürün yeni çıkan bir kahve olabileceği gibi bir araba da olabilir. Müşteri ile ürünün tanışması için düzenlenen etkinlikler de lansman olarak adlandırılır.

Emlak, teknoloji veya kozmetik gibi sektörlerde lansmanın önemli bir yeri vardır. Ancak ürünün tanıtılması amacıyla düzenlenen organizasyonun çok dikkatli bir şekilde planlanması gerekir. Aksi halde ürün müşterilere yanlış tanıtılabilir ya da etkinlik güzel olmazsa ürün yeterince ses getirmeyebilir. Organizasyon ne kadar dikkatli ve özenli planlanırsa müşterilerin geri dönüşleri de aynı oranda olumlu olacaktır.

Lansmanlara çağırılacak kitlenin nitelikleri de oldukça önemlidir. Basın mensuplarının veya ünlü kişilerin yer aldığı organizasyonlar daha fazla kişinin dikkatini çekeceğinden ürününüzün ulaştığı insan sayısı da artacaktır. Ürünün tanıtımının da çok iyi yapılması gerekir ve lansmana gelecek olan kişilerin ürünle ilgilenebilecek tarzda insanlar olmasına dikkat edilmelidir. Bunların yanı sıra tanıtılan ürünün lansman fiyatı da çok iyi belirlenmelidir. Eğer ürünün piyasa fiyatı ürünün lansman fiyatının çok üstünde olursa ürününüz az satabilir.  Bu yüzden lansman fiyatı ile ürünün piyasa fiyatı arasında çok fazla fark olmaması daha sağlıklı olacaktır.

Lansman nedir?” sorusu kadar “Lansmanlar nerelerde yapılır?” sorusu da sıklıkla sorulmaktadır. Lansmanlar genel olarak şık otellerde veya ilgili firmanın toplantı salonunda yapılmaktadır.

Lansmanın Önemi Nedir?

Yeni çıkan bir ürünün ilgili kitleye tanıtılmasında lansmanlar büyük bir öneme sahiptir. Ürünün tanıtımı doğru bir şekilde yapılırsa ürün piyasaya sürüldüğünde hedeflenen müşteri kitlesine daha kolay ulaşabilir. Örneğin yeni bir telefon çıkaran firma bu telefonun tanıtımını en iyi şekilde yapmalıdır. Burada dikkat edilecek hususlardan biri yeni bir telefonun lansmanına ilgili kişilerin çağırılmasıdır. Böyle bir organizasyona ayakkabı sektöründen insanlar toplamak saçma olacaktır.

Lansman Fiyatı Ne Demek?

Lansman fiyatı yeni çıkan bir ürünün tanıtım süreci içerisindeki fiyatını ifade eder. Örneğin yeni çıkan bir arabanın fiyatı ilk çıktığı zamanlarda 50.000 lira olabilir. Zaman içerisinde firma araba için koyduğu tanıtım süresinin sonuna geldiğinde arabanın fiyatını 60.000 liraya çıkarabilir.

Ürünün lansman fiyatı belirlenirken firma karını en aza indirger. Böylelikle en cazip fiyatla ürününü piyasaya sürmüş olur. Bunun amacı ürünün daha fazla alıcıya ulaşmasıdır. Ürünlerin lansman fiyatı üzerinden satılması müşteriler açısından oldukça avantajlıdır. Lansman fiyatı üzerinden aldığınız yeni bir ürünün fiyatı zaman içerisinde artacaktır. Örneğin yeni yapılan bir sitede lansman fiyatı 125.000 olan bir daire satın aldığınızda dairenin tanıtım sürecinin bitmesinin ardından dairenizin değeri fiyat artışıyla beraber 150.000 liraya yükselebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir