Press ESC to close

Altın Fiyatları Ne Olur? 2019 Güncel Altın Fiyatları Yorumları

Altın fiyatları 2019 yılına oldukça pozitif bir başlangıç yaptı. Neredeyse hiç tepkisiz 1,200 dolardan 1,347 dolara kadar yükselen ons altın buradan bir satış yiyerek 1,280 dolar desteğine geri çekildi.  Sonrasında ise yeniden toparlayarak yükselişe geçti. Şu sıralarda 1,300 dolar üzerinde fiyatlanan ons altın fiyatı için yıl içerisinde piyasanın beklediği bazı gelişmeler mevcut.

Altın Fiyatları Yükselir mi Düşer mi ?

Brexit konusu hala güncelliğini korumaya devam ediyor. İngiltere’nin Ab’den nasıl bir ayrılış yaşayacağı piyasalar açısından ve altın açısından oldukça önemli. Brexit sürecinin olumsuz bir şekilde sonuçlanması, belirsizliklerin artması altın fiyatları için pozitif bir gelişme olacaktır.

Abd ile Çin arasında devam eden ticaret görüşmelerinden olumsuz bir sonuç çıkması ya da sonuçlanmaması altına pozitif yansıyacak bir gelişmedir. Buradan anlaşma çıkması ise altın fiyatlarına negatif yansıyacaktır ve satış baskısı oluşturabilecektir.

[ilgili_yazi id=”51″]

Yine Fed’in faiz ve kur politikası da altın fiyatları üzerinde baskı oluşturabilecek gelişmelerden bir tanesidir. Özellikle Fed’in faiz arttırmaması halinde altın fiyatlarında pozitif seyir güçlenebilir. Ancak Fed’in 2 veya daha fazla faiz arttırımına gitmesi altın fiyatlarını aşağı çekecek gelişmelerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ons Altın ile Gram Altın İlişkisi

Ons altın fiyatı ile gram altın fiyatı birbirleri ile zaman zaman korele hareket etmektedir. Ancak bazı dönemlere ters hareketler içine de girebilirler. Bunun nedeni gram altın fiyatında belirleyici olan faktörlerin iki tane olmasıdır. Bunlardan birincisi ons altın iken bir diğeri ise dolar/tl paritesidir. Yani dolar ve ons altın aynı yönde hareket ediyorsa gram altında o yönde hareket etmektedir. Ancak dolar kuru ile ons altın farklı yönlere hareket ediyor ise bu durumda değişik fiyatlamalar oluşabilmektedir.

Gram Altın Nasıl Hesaplanır ?

Ons altın ile gram altın hesabı sıklıkla sorulmakta. 1 ons kaç gram altın eder, ons ile gram altın hesabı nasıl yapılır vb. sorular sıkça sorulmakta. Burada hiç hesap kitap işine girmeden direkt olarak belirtmemiz gereken oran 31,10 oranı olmaktadır. Yani 1 ons altın 31,10 gram altına tekabül etmektedir. Bu durumda 1 ons kaç gram altın eder sorusunun cevabı da 31,10 olmaktadır.

[ilgili_yazi id=”221″]

Altın Fiyatları Yorumları 2019

Altın fiyatları ile ilgili yapılan yorumlara baktığımızda genel bir yükseliş beklentisi mevcut. Ons altın fiyatı için de gram altın fiyatları için de uzmanların genelinin yorumu yukarı yönlü olmaya devam ediyor. Yıl içerisinde Fed’in faiz politikasına ve Çin ile ticaret görüşmelerinin sonucuna göre altın fiyatları hakkında yorumlarını değiştirebileceğini söyleyen uzmanların da oldukça fazla olduğunu belirtmekte fayda var.

Forex piyasalarında trade eden yatırımcıların geneli de altında yükseliş beklerken Goldman Sachs ve benzeri bir çok kurumda altında yükseliş beklediklerini yinelemeye devam ediyorlar. Bu durumda 2019 yılı altının yılı olabilir beklentisi piyasada oluşmaya başlamış durumda denilebilir. Ancak yıl içerisinde gerçekleşebilecek her türlü fiyatlamalara da hazırlıklı olmakta fayda olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir