Press ESC to close

Borsa Nereye Kadar Yükselir? Borsadaki Yükselişin Perde Arkası

Son günlerde borsada ciddi yükselişler yaşanmakta. Özellikle son 1 ay içerisinde yaşanan banka rallisi endeksi rekor seviyelere taşıdı. 3,600 puanın üzerine yükselen BIST 100’de bir düzeltme hareketi de başlamış görünüyor. Yatırımcılar piyasalarda oynaklığın arttığı bu günlerde tedirgin. Herkesin dilinde ise aynı sorular var. Borsa nereye kadar yükselir, borsadaki düşüşler alım fırsatı mı? Yükseliş bitti mi, borsa nereden döner tarzında sorulara cevaben detaylı bir analiz çalışması hazırladık sizlere.

Borsa Neden Yükseldi?

Türkiye’de döviz kuru son dönemde aşırı yükseldi. 1 yıl içerisinde 2 katına çıkan dolar kuru ile enflasyon rakamları da %80’lere kadar yükseldi. Resmi rakamlar bu şekildeydi en azından 🙂 Tabi insanlar yüksek enflasyon ortamında parasını nasıl değerlendireceğine karar veremiyor. Özellikle TCMB’nin de son dönemde faiz indirim sürecine girmesi tüm piyasaları şaşırtmışken. Çünkü normal şartlarda enflasyonun yükseldiği ortamda merkez bankalarının faiz artırması beklenir. İktisadın temel geçer kuralıdır bu. Nitekim yurt dışında da bir çok ülke merkez bankası faiz artırımlarına gittiler. Bu yolla enflasyonu kısmen frenleyen yabancı ülkelere karşın Türkiye faiz indirdi. Faiz indirimleri TL’de değer kaybına neden oldu. Bu da doğal olarak enflasyonu yükseltti.

İnsanlar parasının değerini korumak için bir arayışa girmişti. Burada da yatırımcılara en makul seçenek borsa geldi. Çünkü döviz bazlı ciddi ucuzlamış bir Borsa İstanbul vardı. Kimi yatırımcılar parasını KKM‘de değerlendirirken, diğer bir kesim ise borsaya girmeyi tercih etti. Borsada yatırımcılar son bir kaç ayda güzel para kazandılar aslında. Ancak BIST-30 hisselerindeyse geçerli bu durum. Çünkü BIST-100’ün tamamına yayılan bir yükseliş yaşanmadı borsada. Özellikle bankacılık hisseleri primlendi bu dönemde.

Her ne kadar halk fakirleşmiş olsa da, büyüme verileri ve ekonomik göstergeler dışarıdan bakınca olumlu seyretti. Bu da yabancı yatırımcıları da cezbeden bir diğer neden oldu. Son 1 ayda borsada ciddi bir yabancı alımı oldu. Yine Avrupa’da enerji krizinin patlak vermesi de Türkiye’ye bazı alanlarda ekstra önem kazandırdı. Öyle ki bu kışın turizmin diğer kışlara oranla çok daha hareketli geçeceği belirtiliyor. Borsanın yükseliş nedenleri bu şekildeydi. Peki bu borsa nereye kadar yükselecek, nereden satışla karşılaşacak. Borsada yaşanan düşüşler yine alım fırsatı mı olacak? Şimdi bu soruların cevaplarına bakalım.

Borsa Nereye Kadar Yükselir?

BIST-100 endeksi hafta başında 3,700 puan üzerini test etti. Bu seviye sonrasında bankalara sert satışlar geldi. Uzun bir süredir yurt dışı piyasalardan ayrışan Borsa İstanbul ABD enflasyon rakamlarının beklentileri aşması sonrası yurt dışı piyasalarla birlikte satış yedi. Bugün de satıcılı bir piyasa var. Bir çok banka hissesi yine taban ve tabana yakın işlem görüyor. Şu an için BIST 100 endeksi 3,400 puandan işlem görüyor.

Azerbaycan – Ermenistan gerilimi, Türkiye’nin Suriye’ye olası harekatı, Yunanistan – Türkiye gerilimi gibi bazı sorunlar mevcut. Bunlar henüz piyasalarda fiyatlanmamış sorunlar. Bu sorunların realiteye dönüşmesi halinde çok daha sert satıcılı seanslar bizi bekliyor olabilir. Ancak bu tarz sıkıntıların yaşanmaması halinde BIST tarafında satıcılı seyrin bir süre sonra yeniden tersine dönmesi beklenebilir. Önümüzdeki hafta Fed’in faiz kararı var. 75 veya 100 bp faiz artırımı yapması bekleniyor. TCMB’nin yeni bir faiz indirimi yapması oldukça güç.

Analistler tarafında Borsa İstanbul için 6500 puana kadar hedef verenler var. Ancak bu rakam biraz afaki gibi duruyor. Jeopoltik riskler, finansal riskler ve önümüzdeki yıl yapılacak seçimler de eklendiğinde bu denli bir yükselişi biz beklemiyoruz. Ancak piyasanın yeniden yukarı dönmesi halinde bu kez 4,200 puana kadar bir yükseliş dalgası tetiklenebilir. Bizim yukarıda beklentimiz 4,200-4,500 aralığı bu seviyelerin üzerini ise şu an için beklemiyoruz.

Borsada Düşüşler Alım Fırsatı mı?

Geçtiğimiz seneye göre 2,5 katına yükselmiş olan bir endeksten bahsediyoruz. Bu nedenle düzeltmeler yaşanması oldukça normal. Aşağı ynlü hareketlerin devamı halinde biz 3,100 puan seviyesine doğru bir gevşemeyi norma karşılıyoruz. Hatta 3000 puan atına pik atması da beklenebilir. Ancak çok sıkıntılı bir durum yaşanmadığı sürece özellikle 2,600 puan altında bir fiyatlama oluşmasını beklemiyoruz. Dolayısı ile bizim stratejimiz 3,100 puan altında alım yönünde olur. Dolayısı ile düşüşün bir süre daha devam etmesi halinde yatırımcıları için bir alım fırsatı oluşabileceğini düşünüyoruz. Tabi bunlar ceteris paribus yani diğer şartlar sabitken. Olur da Azerbaycan Ermenistan meselesi büyür veya Türkiye-Yunanistan arasında bir çatışma çıkarsa aşağı yönlü hareketlerin çok daha derinleştiği bir ortamın içerisinde kendimizi bulabiliriz.

Borsada yükseliş özellikle devlet bankalarıyla gerçekleşti. Sonrasında özel bankalarda bu yükselişe ayak uydurdu. Bu nedenle BIST’te olası düşüşlerde bankacılık hisseleri öncülüğünde gerçekleşme olasılığı yüksektir. Bu tarz düşüşlerde bu kez bankalardan ziyade hikayesi olan yan tahtalarda mallanmak daha mantıklı olabilir. Bankacılık hisse senetlerinden çıkan para diğer sektör hisselerine giriş yapabilir.

Bu bölümde borsa nereye kadar yükselir, borsadaki yükselişin sebepleri neler gibi soruları cevaplandırdık. Ayrıca borsada yaşanan geri çekilmelerin bir alım fırsatı olup olmayacağı hakkında detaylı analizler paylaştık. Paradan para kazanmanın güzel bir yolu olan borsa dışında farklı alternatiflerde vardır. Yine paranızla para kazandırabilecek farklı iş kolları için paradan para kazanma yolları başlığına göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir