Press ESC to close

Geleceğin En İyi Blockchain Meslekleri, Blockchain İle İlgili Meslekler

Meslek seçimi her insanın hayatında önemlidir. Eskiden meslekler listesinin ilk sırasında Tıp, Eczacılık, Mühendislik gibi alanlar yer alırken artık Blockchain meslekleri gibi bir kavram oluştu. Teknolojiye yönelik meslekler daha çok revaçta olacak gibi görünüyor. Bu nedenle meslek seçimi yapacak öğrencilerin en çok aradığı konu başlıklarından bir tanesi de geleceği olan Blockchain Meslekleri araması. Peki nedir bunlar, işte bu yazımızda Blockchain ile ilgili alakalı gelecekte popüler olabilecek ve çok para kazandırabilecek meslekleri sizler için hazırladık.

Blockchain Sistemi Nedir?

Teknoloji son zamanlarda hayatımızın neredeyse her alanında karşımıza çıkıyor. Bunun yanında her geçen gün güncelliğini koruyup yenilenmeye devam ediyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte henüz birçoğumuzun adını bile duymadığı mesleklerle karşılaşıyoruz.

Bunların başında da geleceğin en iyi çalışma alanına sahip olan Blockchain sağladığı yeniliklerle gündeme gelmekte. Bazı ne işle uğraştığını bile bilmediğimiz meslekler, son dönem teknolojilerinin daha da hızla ilerlemesi sayesinde en çok kazandıran meslekler olarak karşımıza çıkıyor. Hatta öyle ki teknoloji ile ilerleyen bu işler, olmazsa olmaz meslekler haline gelerek popülerliğini arttırmıştır. Buna adını yeni duyduğumuz fakat çok merak edilen ve tutulan Blockhain’de dahildir.

Öncelikle Blockchain’in ne demek olduğunu öğrenelim.

Blockchain, blok zinciri olarak şifrelenmiş verilerin takip işlemini sağlayan bir çeşit kayıt sistemidir. Öyle ki Blockhain’in çok kazandıran mesleklerden birisi olduğunu söylesek yeridir. Genel anlamda ilk olarak 2008 yılında adından bahsettiren bu veri işlemi bitcoin ile beraber kullanılmak şartıyla geliştirilen sistem şimdilerde farklı kullanım alanlarında sıkça karşımıza çıkıyor. Şimdi gelelim hepimizin en çok merak ettiği Blockchain teknolojilerinin bizlere sunacağı yeni geleceğin en iyi Blockchain mesleklerinin neler olduğu sorusunu sizler için derledim. Gelin hep birlikte inceleyelim.

  1. Blockchain Avukatı ya da Hukuk Danışmanı

Her işte olduğu gibi bu işte de yasal sorun ve sorumluluklar olmazsa olmaz. Teknolojilerini piyasada gözler önüne sürdüklerinde bilmeleri gereken, hukuksal uzmanlık arayışına gitmekte olan firmalar için blockchain avukatları son derece önemli roldedir. Blockchain hukuk müşavirleri için etken olan rol modeli ise, online kripto paralar dahilinde yapılan alışverişlerde bir mağduriyet yaşanmasını önlemektir.

  1. Blockchain Tasarımcısı

Tasarımcılık mesleği günümüzde her alanda karşımıza çıkmaya devam ediyor. Çeşitli endüstri dalında yaygınlık gösteren Blockchain, yalnızca bilgisayar bilimci ve işlemcileri açısından değil, maliyetleri azaltmak ve verimliliklerini artırmak isteyen bireyler tarafından da kullanılacak. Buradaki en önemli hususta tasarımcılık olacak. Yani blok zinciri çözümlerinin kullanıcı tasarımı veyahut arayüzü artık daha da önem kazanacak. Kısacası blockchain tasarımcıları, tam anlamıyla kullanıcı dostu olan ve bu anlamda güven veren bir deneyimin nasıl tasarlandığını baki kılan öznitelikleri ile karşımıza çıkmaktadır.

  1. Blockchain Proje Yöneticisi

Günümüzdeki birden fazla şirket Blockchain çözümleri geliştirmeye yöneliktir. Bu sebepten ötürü de ihtiyaçlarını Blockchain geliştirmekte olan firmalarına iletmek gereksiniminde bulunurlar. Bir blockchain projesinde yer alacak olan yöneticinin, çözüm odaklı blockchain teknolojisinin en güncel verilerinden haberdar olması gerekmektedir. Yani blockchain yönetici ve uzmanları ile köprü görevi kurması gerekir.

Bu uzman, sektör farketmeksizin çalışmakta olan bir proje yöneticisinin uzman oluşunun yanı sıra blockchain teknolojisinin gerekli olan teknik bilgilerine de hakim olması gerekmektedir. Yani kısacası belirtecek olursak blockchain proje yöneticilerinin görev tanımı; Blockchain geliştiricilerinin isteklerini İngilizceye çevirerek, şirketin gereksinim duyduğu ihtiyaç ve taleplerini doğru bir biçimde teknik bir dile çevirmektir. Bunun yanı sıra projenin düzenli şekilde yürütülmesini planlamak ve denetlemekle yetkilidirler.

  1. Blockchain Geliştiricisi

Blockchain teknolojisi dahilinde meydana gelen çeşitli fırsatlardan faydalanmak isteyen firma ya da şirketlerin, blockchain platformlarını maximum seviyede geliştirmelerine yardım edecek blockchain geliştiricilerine ihtiyaç vardır. Hatta öyle ki Blockchain gelişim uzmanlığı, bu alan standartları dahilinde şu dönemde en çok öne çıkan kariyer yollarından birisidir. Yakın zamanın en popüler işlerinden birisi olmaya aday bir meslek olarak karşımıza çıkmaktadır.

  1. Yazılım Mühendisi

Blockchain yazılım mühendisleri, gerekli firmalar adına dijital ortamlarda proje üretmektedirler. Bunun yanı sıra veri tabanı programlama hakim olmalarının yanında, gerektiği sürece teknolojik muhasebe gibi birçok anadala da hâkim olmaları gerekmektedir.

Yani buradan çıkarmamız gereken sonuç, mühendislerin Blockchain sistemine yatırım yapmakta olan girişimcilerin vazgeçilmezleri olduğudur. Çünkü; bu yazılım mühendisleri kendilerini alanlarında geliştirerek şirketlerin Blockchain’de yapmış olduğu yatırımları üstlenerek geliştirirler. Bu sayede de şirketin elde ettiği kazançlarda artış yaşanır.

  1. Blockchain Teknoloji Mimarı

Teknoloji mimarlığı olarak karşımıza çıkan bu meslek, aslında teknik uzmanlık gerektiren zorlu ve emek isteyen bir alandır. Ayrıca teknoloji mimarlarının Blockchain uygulamasından yetkili ve sorumlu kişiler olduğu bilinir. Çünkü bu uzmanlar, hangi teknolojinin ne biçimde uygulanmaya tabi tutulduğunu bilir, bunun yanında asıl görevlerinden birisi de müşteriler ile firma ikilisi arasında doğru ve net bir şekilde aracılık yapmaktır.

  1. Blockchain Kripto Para Topluluk Yöneticisi

Topluluk yöneticisi müşteri desteği ve pazarlamanın en önemli parçası olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu topluluk yöneticilerinin asıl yetkisi, görevli olan firmaların kazanım oranlarını sağlamaktır. Bu sayede sosyal ağlarda reklam hizmetini kontrollü şekilde sağlamış olurlar. Bu işin farklı bir görev tanımı ise, firmalara internet üzerinden yönlendirilen dilek ve şikayetleri çözmek ve soruları yanıtları en kısa ve net şekilde tanımlamaktır.

  1. Blockchain Risk Analisti

Teknolojik gelişmeler neticesi doğrultusunda gerekli olan firmalar için; analiz yürütme, programlama, program geliştirmesi, doğru veri analizini yapmak ile yükümlüdürler ve bununla birlikte ilgili firmanın evraklarını muhafaza etmekle yetkilidirler.

Blockchain sistemi kripto paralarla doğrudan ilişki içindedir. Bu nedenle bu sektör farklı mesleklerde ilerlemenizi de sağlayabilir. Kripto para uzmanı, forex yatırım uzmanı veya sosyal medyada kripto para fenomeni gibi farklı şeylerin kapısını da aralama imkanı bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir