Press ESC to close

Boğa Tuzağı Nedir, Nasıl Anlaşılır? Boğa ve Ayı Tuzağı Hakkında Bilgiler

Finansal piyasalarda işlem yapanların sıklıkla duydupu ancak bir çoğunun ne demek olduğunu anlamadığı bazı terimler var. Onlardan bazıları olan boğa tuzağı ve ayı tuzağı kavramları hakkında detaylı bilgiler verip, bunların nasıl gerçekleştiğini ve finansal piyasalarda nasıl karşımıza çıktığına dair bilgileri makalemizde paylaşacağız.

Boğa Tuzağı Ne Demek?

Piyasada alım yönünde işlem yapmak için fırsat kollayan yatırımcılara spekülatörlerin veya manipülatörlerin kurduğu tuzaklardan biri boğa tuzağı olarak adlandırılır. Fiyatların yükselme atakları içinde her seferinde çarpıp geri döndüğü noktaya direnç noktası denir. Belli bir süre boyunca aynı direnç hattına çarpıp düşüşün devam etmesiyle düşüş trendi içine giren fiyatlar, alıcıların iştahlanması ile yükselmeye başlar ve düşüş trendi sona erer.

Yatırımcılar zarar etmemek veya en çok kârı elde edebilmek için alacakları yatırım aracını ucuzken takibe alırlar. Düşüş trendinin ne zaman biteceği kesin olmadığı için buna dair bir işaret beklerler. Yüksek hacimle direncin kırılması halinde alıcılar harekete geçer. Ancak bu kırılım bazen sahtedir ve fiyatlar kısa bir süre yükseldikten sonra düşüş trendi içine geri döner. Trendin değişeceğini düşünerek ucuzdan alım yaptığına sevinen kişiler aslında en yüksek fiyattan giriş yapmış olurlar. Yaşanan bu duruma ‘Boğa Tuzağı’ denir.

Boğa Tuzağı Nasıl Anlaşır?

Profesyonel yatırımcıların daha acemice işlem yapan ve sadece teknik analize bağlı kalan küçük yatırımcıya kurduğu boğa tuzağını önceden anlamak çok mümkün değildir. Çünkü genelde düşüş trendin kırılmasının ardından gerçekten bir yükseliş gelir. Bunu kırılım anında anlamanın en kolay yollarından biri kırılımın hacimli olup olmadığına bakmaktır. Eğer çok sayıda alıcı toplanıp hacim oluşturmuyorsa o kırılımın sahte olma ihtimali yüksektir. Aynı zamanda RSI gibi aşırı alım ve aşırı satım noktalarını gösteren bir indikatörden de yardım almanız mümkündür. Eğer kırılım gerçekleştiğinde RSI aşırı alım bölgesinde ise veya gösterge üzerinde bir uyumsuzluk varsa dikkatli olmanız faydanıza olacaktır.

Boğa tuzağı yükselişi işaret eden formasyonlarda da karşınıza çıkabilir. Örneğin yükselen üçgen veya bayrak formasyonunda, direncin kırılımından sonraki mum kapanışında herkes fiyatların formasyon boyu kadar yükselmesini bekler. Aynı şekilde ters omuz baş omuz formasyonunda da boyun çizgisi üzerine çıkışlarda yükselişe kesin gözüyle bakılır.

Çanak formasyonunun tamamlanmasıyla da fiyatlarda sert bir yükseliş beklenir. Aslında işin sırrı da buradadır. Piyasa yapıcılar herkesin gördüğü bir grafikte oluşan beklentinin gerçekleşmesine izin vermek istemezler. Aksi halde herkes kazanır, ki bu mümkün değildir.

Tüm piyasalarda varlıklar ve nakit para, alıcılar ve satıcılar arasında sürekli takas eder. Piyasa yapıcılar boğa tuzakları ile fiyatı düşmeye devam edecek bir yatırım aracını elinden çıkarmak için yükselecekmiş gibi gösterip alıcılara satarlar. Sonuçta onlar da ellerinde bulunan yüklü maldan kurtulmak için alıcı bulmak zorundadırlar. Boğa tuzaklarının amacı zaten budur.

ayı tuzağı nedir, nasıl anlaşılır
ayı tuzağı nedir, nasıl anlaşılır, ayı tuzağından kaçınmak için nelere dikkat edilmeli?

Ayı Tuzağı Nedir?

Ayı tuzağı, boğa tuzağının tam tersidir. Burada tuzak kurulan kişiler satıcılardır. Spekülatörlerin, yatırım sahiplerinin elinde bulunan varlıkları ucuz fiyattan almaları amacıyla ayı tuzakları kurulur.

Yükselişin devam edeceği fiyatlar üzerinde düşüş algısı oluşturularak varlık sahiplerinin satış yapması sağlanır. Bunun sonucunda satışı gerçekleştiren kişiler yükselişte elde edecekleri kazançtan mahrum kalırlar. O yüzden bu tarz tuzaklara karşı her zaman temkinli olmak gereklidir. Ayı tuzağını önceden kestirebilmek de oldukça güçtür. Ancak tecrübeli yatırımcılar bazı durumlarda ayı tuzağı olduğunu önceden seçebilmektedirler. Yine de tahminlerin tutma olasılığı çok da yüksek olmamaktadır.

Ayı ve Boğa Tuzaklarından kurtulma yöntemleri nelerdir?

Ayı ve boğa tuzaklarından kurtulmak için alabileceğiniz bazı önlemler vardır. Eğer bir yükseliş esnasında bunun sahte olabileceğini düşünüyor ve boğa tuzağı olmasından şüpheleniyorsanız, kırılan direnç noktasının biraz altını zarar kes yani stop loss emri girebilirsiniz. Eğer trend değişimi kısa sürüp fiyat tekrar düşerse siz minimum zararla işlemi kapatırsınız. Böylece hem korkup risk almayarak kâr kaçırmış olmazsınız hem de zararı en aza indirmiş olursunuz. Bunun yanı sıra sadece trend yönüne işlem açmayı tercih edebilirsiniz.

Trend yönünde işlem açmak için kırılımlarda direk işleme girmek yerine bekleyip, trendin döndüğünden emin olduktan sonra işlem yapabilirsiniz. Bu en güvenilir yöntem olacaktır. Ayrıca kırılım gercekteştirdikten sonra direnç üstünde kapanan ilk mum şeklinin size ne sinyal verdiğini izleyebilirsiniz. Çünkü mumların oluşturduğu şekiller alıcı ve satıcı yoğunluğu hakkında bilgi verici niteliktedir. Örneğin eğer böyle bir aşamada doji mum meydana gelirse, burada yeni işlem yapmamak daha doğru olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir