Press ESC to close

Swing Trading Nedir ? Nasıl Yapılır? Avantajları Neler?

Swing trading nedir ? Kısaca swing trading işleminin bir hisse senedinin veya farklı bir yatırım aracının uzun bir süreyle elde tutulmasıyla para kazanmaktadır. Trading işlemlerinde swing trading, day trading ve scalping gibi yöntemler sıklıkla kullanılmaktadır. Fakat risk yönteminin ne olduğunu bilmeyen ve piyasa psikolojisinden anlamayanlar için oldukça risklidir.

Eğer süreçler ve konu olan trading yönteminde bir deneyiminiz yoksa bu batmanıza sebep olabilmektedir. Özellikle trading yöntemlerini kullanacak kişilerin belirli bilgileri ve koşulları iyi anlaması ve bilmesi gerekmektedir. Kolay bir yöntem olmadığı gibi bilgi düzeyi yüksek olan kullanıcılar için önerilmektedir.

Swing Trading Nedir ?

Swing trade yapanlar varlığı özellikle bir hafta veya belirli bir süre ellerinde tutmaya özen gösterirler. Swing trading nedir ? Sorusuna kısaca bu şekilde yanıt verilmektedir. Özellikle varlığı elinizde tutarken sürenin bir ay ve daha uzun süreleri aşmayacağını bilmelisiniz. Genellikle çoğu swing trading işleminde kullanıcılar kısa sürelerde işlem yapmaktadır.

Hatta süreyi 30 günden daha fazla bir süre aralığında tutan yatırımcıların, sermaye miktarının çok daha fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Day trading yöntemine göre nispeten çok daha fazla kar bırakan bir yöntemdir.

Swing Trading Yönteminin Amacı Nedir ?

İşlemlerin sıklıkla belirli bir fiyat dalgası hareketinden yakalanması gerekmektedir. Özellikle yakalama işleminde ciddi bir teknik analiz bilgisi ve klasik temel analiz bilgisi gerekmektedir. Çünkü konu olan ülkenin şartları ve koşulları hatta politik meseleleri bile piyasa içerisinde çeşitli hareketliliklerin başlangıç noktası olabilmektedir.

Özellikle işlem yaparken yatırımcılar çeşitli fiyat koridorları yakalamaya çalışmaktadır. Fakat belirli alanın yakalanması yalnızca teknik bir analizle mutlak olacaktır. Buda ekonomik değişikliklerle birlikte yatırımcının elinde tuttuğu hisseden kar etmesini sağlamaktadır. Fakat iyi bir psikolojik piyasa bilgisinin bilinmesi gerekmektedir.

Swing Trading Nasıl Kullanılır ?

Konusu o kadar ucu bucağı olmayan bir konu ki net olarak şurada kullanılır denilemez. Fakat piyasa üzerinde bu işi en iyi yapan yatırımcıların swing trading yönteminde majör hisselere odaklandığı görülmektedir. Mesela Bist hisseleri bunun için uygun bir ortamdır. Çünkü manipüle etmeye çalışan çok fazla hissedarın burada bulunduğu bilinmektedir.

Hisseler içerisinde tahta tutan çok fazla hissedar olması burada tahtanın katlanmasına ve size bir geri dönüş sağlamasına neden olmaktadır. Özellikle swing kullanılan yerlerin önerilmediği alanlarda ‘’ sığ tahtalı piyasalar ‘’ gösterilmektedir. Fakat en mantıklı forex piyasaları içerisinde swing yapılacak yerlerin başında petrol veya majör para birimleri gelmektedir.

Swing işlemlerinde 2 farklı piyasa sürekli anılacaktır. Bunlar ayı ve boğa piyasası olarak bilinmektedir. Özellikle kazanım durumuna bakıldığında ayı piyasalarında sürekli kazanç olmayacaktır. Hatta boğa piyasaları da sürekli kaybedilen bir alan değildir. Burada yatırımcının piyasa bilgisi ve piyasayı takip etme becerisinin devreye gireceği alandır. Swing konusunda gerçekten hiç bir şey anlamayan yatırımcılar eylem gerçekleştirmemelidir. İşlemler kazançlı olsa da bir çok trading işleminden daha risklidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir