Emekli Maaşı Nasıl Değiştirilir?
Emekli Maaşı Başka Bankalara Nasıl Aktarılır?

Promosyonlar, hizmet kalitesinin beğenilmemesi, ideolojik yaklaşımlar ve daha birçok sebep, emeklilerin, emekli maaşı başka bankalara nasıl aktarılır sorusunu sormalarına neden olmaktadır. Biz de bu yazımızda hem bu konuya temas etmek hem de prosedürleri sizlere aktarmak istedik. İşte tüm yönleri ile “Emekli Maaşı Başka Bankalara Nasıl Aktarılır” sorusunun cevabı…

Emekli Maaşı Başka Bankalara Nasıl Aktarılır? İşlem Nasıl Yapılır?

12 milyona yakın SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklisini ilgilendiren önemli bir detay olan emekli maaşının transferi konusu, bazı şartlara haizdir. Önceleri PTT aracılığı ile ödemeler yapılırken; artık PTT’nin iş yükünü azaltmak adına, özellikle kamu bankalarına bu iş tevdi edildi. Bunun için 2 ana seçenek bulunmakta. İlki e-devlet kanalı ile 4-A, 4-B ve 4-C sınıfındaki çalışan emeklilerin izleyeceği yol. Bir diğeri ise; Sosyal Sigortalar Kurumunun il veya ilçedeki yerleşkelerinden bizzat yapılacak olan başvuru yoludur.

e-Devlet Yolu İle Başvuru Nasıl Yapılır?

İlk yöntem olan e-devlet yolu ile başvuru yöntemine değinmek gerekirse; bunun için öncelikle resmi portal olarak turkiye.gov.tr üzerinden başvuru yapmak gerekir. Eğer bir e devlet şifresi sahibi değilseniz, bu durumda, en yakın PTT merkez şubesinden şifrenizi tanzim edebilirsiniz. Resmi sitesi üzerinden Giriş bilgilerinizi tanımlayarak ilgili alana gidin. Bunun için; https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-kurumu sayfasına girerek, https://www.turkiye.gov.tr/4a-banka-degisikligi  (burada sizin için uygun olan 4-A, 4-B ve 4-C seçeneklerinden birine tıklayınız) sayfasına tıklayınız. Aynı zamanda, bunu SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı için size uygun olan kısmı seçebilirsiniz.

1.Adım olan Tahsis Bilgisi kısmını, 2. Adım olan Banka/Şube değişikliği adımlarını geçtikten sonra Sonuç kısmında size bir döküm verilecek ve gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır. Lütfen bu adımları takip ediniz.

SSK Şubelerinden İşlem Yapmak

Eğer herhangi bir nedenle e-devlet üzerinden işlem yapmak istemiyor/yapamıyor iseniz; bu durumda bizzat cüzdanınızla SSK şubelerinden bu işlemi rahatlıkla yaptırabilirsiniz. SSK İl veya İlçe merkez müdürlüklerine giderek, dilekçeniz ve nüfus cüzdanınızla bu işlemi yaptırabilirsiniz. Zaten müdürlük bu konuda size ne yapacağınızı detaylı bir şekilde ifade edecektir. Yanınıza kalem ve boş A-4 kağıdı almayı ihmal etmeyiniz.

Editör Ekonomix

GSS Nedir? GSS Sorgulama Nasıl Yapılır?

Previous article

Altın Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Genel